2020 Trafik Cezalarına Uygulanan Zam

2020 Trafik Cezalarına Uygulanan Zam

2020 Trafik cezaları artışı her yıl olduğu gibi bu yılda belli oranda zamlanarak belli oldu. Bu yılın trafik cezalarında zam oranı yüzde 22,58 oranında artış gösterdi.

Trafik Cezaları

2020 Trafik Cezaları :

2020 yılı listesinde yer alan ve zamlanan bazı cezalar şunlardır;

  • Emniyet kemeri kullanmamak,
  • Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak,
  • Trafik kurallarını ihlal etmek,
  • Hız sınırını aşmak,
  • Hız sınırını %30’dan % 50’ye kadar aşmak,
  • Kırmızı ışık kuralını ihlal etmek,
  • Periyodik olarak muayenesi yapılmamış bir araçla yola çıkmak,
  • Herhangi bir şüpheli durumda alkol ve uyuşturucu muayenesinden kaçmak ve bu konuda polise zorluk çıkarma gibi durumlarda trafik cezaları uygulanmaktadır. Bu ve buna benzer durumlarda belirlenen ceza miktarı sürücüye uygulanır.

İlginizi Çekebilir : Trafik Kurallarını İhlal Eden Sürücüler Daha Fazla Trafik Sigortası Primi Ödeyecek

Trafik Cezalarını Öğrenmek İçin Nereye Bakmak Gerekir?

Trafik ceza sorgulama işlemleri için E-Devlet adresinden giriş yapılabilir ve buradan trafik cezaları sorgulama işlemleri kolayca yapılabilir. Sayfaya tıkladıktan sonra çıkan sistemde size bazı sorular sorulur. Sizinle ilgili bilgilerin yer aldığı soruları doğru bir şekilde cevapladıktan sonra karşınıza ceza sorgulama işlemleri ile ilgili bazı seçenekler çıkar. Örneğin araç plakasına ceza sorgulama, sürücü belgesine ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama gibi pek çok ceza sorgulama seçenekleri çıkar. Bunlardan uygun olan ceza sorgulama yöntemini seçerek tıklayın. Bu sorgulama işlemi ile son 1 yıl içerisinde almış olduğunuz trafik cezalarının listesin görebilirsiniz.

Trafik Ceza Oranları

Sağlıklı Şekilde Trafiğe Çıkmak İçin Neler Yapılabilir

Sağlıklı şekilde yola çıkabilmek için yapmanız gereken en önemli işlerden birisi araç sigortalarınızı yaptırmaktır. Sigorta yaptırmak size trafikte pek çok avantaj sağlar. Örneğin kaza ile bir kişiye maddi açıdan zarar verdiğinizde sigorta sayesinde karşı tarafın masraflarının pek çoğu karşılanmaktadır. Böylece bu gibi durumlarda maddi açıdan çok zarara uğramamış olursunuz. Trafiğe çıkmadan önce sigorta işlemlerinin yapılması önemlidir. Aksi takdirde bu konuda ceza almanız kaçınılmazdır. Araç sigortanızı yaptırmadıysanız 108 TL kadar bir ceza işlemi uygulanır. Bu konuda da zarara uğramamak için araç sigortanızı mutlaka yaptırın. Böylece trafikte maddi açıdan büyük oranda zarar görmenizin de önüne geçmiş olursunuz.

Facebook : Motorlu Gezgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.