Adana’da Gezilebilecek Tarihi Yerler

Adana’da Gezilebilecek Tarihi Yerler

Adana havası kadar sıcak insanları ve kebabı ile meşhur illerimizden bir tanesidir. Nüfusu en kalabalık olan illerimizin başında gelen Adana’da gezilecek tarihi yerler bulunmaktadır. Sadece kebap severlere değil, tarihi atmosferin kokusu taa ciğerlerine kadar çekmek isteyenlerin de uğrak noktalarından bir tanesidir.

ADANA

Adana

Özellikle bahar aylarında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü Adana çok sıcak bir memleket. Akdeniz bölgesinde bulunan ancak bölgenin özelliklerinin yanı sıra kendine has özellikleri de barındıran şehirlerimizden bir tanesidir. Genelde mizah anlamında basında sıkça yer alsa da antik kent, müze, manastır ve kilise bakımından oldukça zengin kentlerimizden bir tanesidir.

Seyhan Baraj Gölü ve Aladağ Küp Şelalesi’nin yanı sıra Gölek Vadisi ve Çakıt Vadisi ile doğal güzellikleri barındıran şehirde gezilecek tarihi mekan sayısı da bir hayli çoktur. Özellikle yapılan festivaller ile şehir çok fazla yerli ve yabancı turist de almaktadır.

Adana Ulu Cami

Adana Ulu Cami

Tarihi bakımdan önem arz eden şehirlerimizde illa ki Ulu Cami ya da Merkez Cami adı ile bilinen ibadethaneler vardır. Bunlardan bir tanesi de Adana’da bulunmaktadır. Caminin asıl ismi Ramazanoğluları Cami’dir. 1988 yılına kadar aslına bakılırsa Adana’nın en büyük camisi idi. Bu sebeple ulu cami adı ile anılmaktaydı. 16. Yüzyıldan kalma bu caminin yapımı ise 1541 yılında tamamlanmıştır.

Adana Merkez Sabancı Cami

Adana Merkez Sabancı Cami

Adana’nın en büyük camilerinden Ulu Cami 1988 yılında yapılan Adana Merkez Sabancı Cami ile bu özelliğini yitirmiştir. Sabancı Vakfı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliği ile yapılan caminin şu an idaresi Adana Müftülüğü’dür.

Adana Tren İstasyonu

Adana Tren İstasyonu

Kara trenlerin uğrak noktalarından bir tanesi de Adana’ydı. Sular Mevkii’nde faaliyet gösteren Adana Tren İstasyonu 1912 yılında açıldı. Lojman, Bakım ve Onarım Bölümü ile ana binadan müteşekkil olan gar halen hizmet vermektedir. Adana ile Mersin arasında sürekli olarak sefer yapılmaktadır. Ayrıca hızlı tren projesi kapsamında sürdürülen çeşitli çalışmalar da bulunmaktadır.

Çoban Dede Parkı

Çoban Dede Parkı

Çoban Dede Türbesi’nin bulunduğu alan ile ilgili söylenen çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi toprak alımı sırasında rastlanılan bir olaydır. İş makineleri bu alana toprak almak amacı ile gelmiş. Ancak kazı çalışmalarında çok ilginç olaylar ile karşılaşılmış. Kepçe kırılmış ve faaliyet durmuş. Bunun sebebinin ise Çoban Dede isimli bir zatı muhteremin mezarı olmasından dolayı rivayet edilmiş ve bu alana türbe inşa edilmiş.

İlginizi Çekebilir : Keşan : Doğal Güzelliklerin Ana Yurdu

Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi

Türk Sinema tarihi ile ilgili bilgi edinmek isteyenlerin kesinlikle uğramaları gereken mekanlardan bir tanesidir. Afiş, kitap ve fotoğraflar ile bu ortam muhakkak sizi büyüleyecek.

Büyük Saat Kulesi

Adana Büyük Saat Kulesi

İzmir gibi şehirlerimizde rastladığımız saat kulesinin bulunduğu şehirlerden bir tanesi de Adana’dır. Osmanlı döneminde farklı amaçlar ile bazı kentlere saat kuleleri inşa edilmiştir. Seyhan’da bulunan bu kule, Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma özelliği ile öne çıkmaktadır.

Adana Kalesi

Adana Kalesi

İlk çağlarda yaşayan medeniyetler tarafından yapılmıştır. Kayalıklar üzerine inşa edilen bu kale heybeti ile sizi büyüleyecek.

Bebekli Kilisesi

Bebekli Kilisesi

Adana da diğer şehirlerimiz gibi farklı uygarlıklara beşiklik etmiş olan şehirlerimizden bir tanesidir. İtalyanlara ait olan kilise Hristiyanlığın Katolik mezhebine mensup olanların ibadet noktası olmuştur. Bebekli kilisesi olarak anılmasının sebebi ise tunç maddesinden yapılmış bir Meryem Ana heykelini barındırmasıdır.

Taş Köprü

Taş Köprü

Türkülere konu olan taş köprü Adana’nın en meşhur tarihi yerlerinden bir tanesidir. 4. Yüzyılda mimar Auxentios tarafından inşa edildiği biliniyor. Asıl adı Justnianus’tur. Ayrıca Feke kalesi de kesinlikle görülmesi gereken tarihi mekanlar arasında sayılabilir.

Instagram : motorlugezgincom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.