Ankara’da Gezilebilecek Tarihi Yerler

Ankara’da Gezilebilecek Tarihi Yerler

Ankara aslına bakılırsa gezi bakımından kısır bir kent olarak tanımlansa da bu algı oldukça yanlıştır. Özellikle Cumhuriyet dönemi ile birlikte kent oldukça gezilecek yeri de barındırmaya başlamıştır. Ankara başkentimiz olması münasebeti ile ülkemizin en önemli şehridir.

Her ne kadar bakanlıklar ve devlete bağlı diğer birimlerin bulunduğu bir kent olsa da tarihi dokusunun olduğu da tartışmasızdır. Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen kentlerin başına gelmektedir. Ankara ulaşımın kolay olması ve coğrafi konum bakımından pek çok şehre yakın olması münasebeti ile kıymetli bir şehirdir.
Kale ve müze bakımından oldukça geniş bir yelpaze karşınıza çıkmaktadır. Şüphesiz ki ilk gezilen mekan anıtkabirdir.

Ankara Gezi Rehberi Haritası

Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayınız.

Anıtkabir

Anıtkabir

Sadece Atatürk’ün istirahatgâhı olması sebebi ile değil geçmiş yıllarda da gözlem evi olarak kullanılması ile bilinmektedir. Bugün Anıttepe adı ile anılan alanın ismi geçmişte Rasattepe idi. Şimdiki halini alması adına bir proje yarışması başlatıldı. Profesör Doktor Emin Onat ile Doçent Doktor Ahmet Orhan Arda’nın projeleri 47 proje arasından seçildi ve şu an üzerinde bulunan yapının inşası tamamlandı.

2. Ulusal Mimarlık Dönemi adı ile bilinen dönemin en önemli yapıtlarından bir tanesi bu anıt mezardır. Anıt Blok ve Barış Park adı verilen iki bölümden müteşekkildir. Anıt Blok’un ön tarafında Aslanlı Yol adı ile bir bölüm bulunur. Bu yoldan geçerek törenlerin yapıldığı mevkiye ulaşırsınız. Ayrıca içerisinde bulunan müzede en önemli devlet adamlarımızdan İsmet İnönü ve Cemal Gürsel’e ait mezarları da görmeniz mümkündür.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Kaleler farklı medeniyetlerin var olduğu her noktada vardır. Hem şehrin düşman saldırılarından korunması hem de yaşam alanı olarak kullanılan bu kalelerden bir tanesi de Ankara’da bulunmaktadır. Varlığı 4 bin yılı aşkın olan bu kalenin kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Akkale burcu adı verilen kısmında Atatürk tarafından oluşturulmuş bir müze de bulunuyor.

Yapılan restorasyonlar sonucu şehrin tüm yerleşkesinin göründüğü kale hediyelik eşya dükkanları, cafe ve restoranlar ile bezenmiştir. Ankara’da tarihi yerleri ziyaret ettikten sonra bu noktada hem yemek yiyebilir hem de kaleyi gezebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Kamp İçin Düşünebileceğiniz 10 Muhteşem Rota

Hacı Bayram Cami

Hacı Bayram Cami

Her kentte şüphesiz tarihi bir camiye rastlamak mümkündür. Mimar Mehmet tarafından Ulus’ta inşa edilmiş olan bu caminin en önemli yapı taşı şüphesiz Hacı Bayram’ı Veli Türbesi’dir. Osmanlı’nın yetiştirdiği en önemli din adamlarından olan Hacı Bayram Veli türbesinin yanı sıra bahçe içerisinde Osman Fazıl Paşa adına da bir türbe yer almaktadır.

Augustos Tapınağı

Augustos Tapınağı

Hacı Bayram Veli Cami’ni gezdikten sonra hemen yanında bulunan Augustus Tapınağı’nı da inceleyebilirsiniz. Kral Pylamenes tarafından inşa edilen bu tapınak Galatya’nın Roma’ya olan bağlılığını kutlamak için yapılmıştır. Bizans döneminde de çeşitli çalışmalar yapılarak kilise formatına getirilmiştir.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi

Ankara’da gezilecek tarihi yerlerden bir tanesi de Estergon Kalesi’dir. Budapeşte’de bulunan kalenin bir benzeri de Keçiören ilçesinde yapılmış ve ziyarete açılmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi

İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası şimdiki hali ile Kurtuluş Savaşı Müzesi ismini almıştır. Mimar Salim Bey tarafından inşa edilen bu yapı çeşitli amaçlar ile kullanılmış ve daha sonra 1961 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Cumhuriyet Müzesi

Cumhuriyet Müzesi

Ulus’ta Mimar Vedat Tek tarafından inşa edilmiştir. Aslına bakılırsa Cumhuriyet Halk Fırkası için parti binası adı altında yapılsa da daha sonra kullanım amacı değiştirilmiştir ve müze olarak halka açılmıştır. Bu alanda gezerken Atatürk’ün Nutuk adlı kitabının da çeşitli kesitlerini dinleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.