Başlangıç Aşamasında Kullanılması Tavsiye Edilen Motosiklet Aksesuarları

Başlangıç Aşamasında Kullanılması Tavsiye Edilen Motosiklet Aksesuarları

Kask: Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan beyin, korunması gereken en mühim yerimizdir. Kafamızı herhangi bir çarpma, vurma, düşme ya da yaralanma gibi etkilere karşı korumak amaçlı kask takmamız gerekir. Peki kasklar arasındaki fiyat farkı neyden kaynaklı olur? Kasklar üretildikten sonra çeşitli testlere tabii tutulur. Bu testler ülkelere göre farklılık gösterir. Bir firmanın standardına göre uyguladığı deneme yükü 100 kilogram iken diğerininki daha fazla olabilir. Bir kask firması 100 farklı noktaya basınç ya da darbe testi yaparken diğeri 50 noktaya yapabilir. Bundan dolayı da kasklara güvenlik açısından farklı sertifikalar verilir. Peki tek neden bu mu tabi ki değil. Üretildikleri malzemenin cinsi, aerodinamiği, estetik görünümü gibi birçok etken mevcuttur. Ama başlangıç aşamasında en çok dikkat edeceğimiz şey mutlaka güvenlik sertifikaları olmalıdır.

Eldiven: Eldiven kullanımı ülkemizde pek önemsenme de birçok kazada yaralanmaların ve elde oluşabilecek kırılmaların önüne geçmektedir. Korumalı olarak motosiklet kullanıcılarına özel üretilen bu eldivenlerde genelde yapım aşamasında karbon kullanılmaktadır. Yumruk yaptığımızda elimizin üzerinde bulunan eklem kısımları kaza anında zarar görür. Eldivenler bu konuda tam koruma sağlar. Ayrıca üretilen malzeme cinsine göre de kar, yağmur, su, rüzgâr ve sıcaklık gibi etkilerden de koruma sağlayarak sürücünün tam güvenliğini sağlar. Eldiven kullanımı sadece kaza anları için değil, uzun vade de oluşabilecek rahatsızlıklarında önüne geçer.

Bot: Bot kullanımı son zamanlarda ülke genelinde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kaza esnasında ilk zarar gören eklem yerimiz ayak kısımlarımız olmakta. Düşme esnasında refleks olarak ayaklarımızla durma ya da destek alarak düzelme çabasından dolayı kazalarda yaralanmalar ve kırılmalar en fazla ayak ve ayak bileği kısımlarında olmaktadır. Motosiklet botları ise bu konuda tam koruma ve kalite sağlar. Ayaklarınızı ve bileklerinizi içerisindeki özel metaller sayesinde düşme ya da kaza gibi durumlarda güvenli bir şekilde kazadan kurtulmanıza olanak tanır. Bot kullanımı genel olarak racing model kullanan, aşırı hızlara olanak tanıyan motosiklet kullanıcıları tarafından gerçekleştirilse de yeni başlayanlar ve diğer motor modellerini kullananlar içinde olmazsa olmaz motosiklet ekipmanlarından biridir. Üretilen botların tabanları özel bir karışım kullanılarak üretilir. Bundan dolayı da vites değiştirirken, fren yaparken ya da motorunuzu tam durdurmak için ayaklarınızı yere koyduğunuzda kayma yapmaz, zarar vermez. Darbelere ve rüzgâra karşı dayanıklı motosiklet botu kullanılmalıdır.

Sürüş Gözlüğü: Sürüş gözlüğü yeni başlayanlar için kullanılması gereken bir aksesuardır. Yeni başlayan kullanıcıların trafik esnasında karşısına çıkacak en büyük sorunlardan birisi karşı şeritten gelen ışık topluluğudur. Araç farlarından yansıyan ışıklar motosiklet kullanıcılarının korkulu rüyasıdır. Bu tür durumlarda neler yapılır, nasıl kullanılır, gidilecek mantıklı ve ortalama güzergâh nedir bilmediğimiz için yeni başlayanların kullanması gereken bir aksesuar olarak tavsiye edebiliriz. Sürüş gözlüğü gece ya da gündüz fark etmeksizin yansıma olmasını önler. Gözünüze gelen ışığı süzerek yollar ve böylece sürüşünüzü daha konforlu ve güvenli hale getirir.

Sırt Desteği: Motordan düştüğümüz zaman yerle ilk temas eden yerimiz kafamızdan sonra sırtımız olur. Bu bağlamda kafamızı ve sırt bölgemizi korumamız gerekir. Yüksek hızlarda yapılan kazalarda sırt bölgesinde ciddi yaralanmalar oluşabilir. Yüksek hızlarda yapılan kazalardan sonra ivmenin yavaş yavaş düşmesi için oluşan vücut sürtünmesi ciddi yaralanmalara ve sıyrıklara sebep olabilir. Bu istenmeyen durumun önüne geçmek için motosiklete yeni başlayanların alacağı en güzel önlem ise sırt desteği kullanmak olacaktır.

Dizlik: Motosiklet kazalarında refleks olarak düştüğümüz esnada destek amaçlı kullandığımız uzuvlarımız ellerimiz ve ayaklarımızdır. Düşme esnasında diz kapaklarımız ve diz kapakları ile ayaklarımız arasındaki kemiklerimizin zarar görmesi ya da motosiklet ile yol arasında sıkışarak zarar görmesi kuvvetli ihtimaldir. Bu durumun yaşanmaması için alınabilecek en güzel önlemde dizlik kullanmaktır. Dizlikler genel olarak karbondan üretilmektedir. Fakat ülkemizde son zamanlarda yapılan çalışmalar ve etkinliklerde gösterilen yeni üretim güvenlik ekipmanları ile kompozit malzemelerinde kullanıldığı görülmektedir. Bu tür dizlikler hem darbelere karşı dayanıklı hem de uygunsuz hava şartlarına karşı koruma sağlamaktadır.

Motosiklete Yeni Başlayanlara Kısa Tavsiyeler

Motosikletiniz her ne olursa olsun asla hız yapmaya kalkışmayın. Şunu unutmayın hatayı her zaman kendinden gereksiz yere emin olanlar yapar. Denizde boğulanlar yüzme bilip haddini aşanlardır.

Motosikletinizin bakımlarını geciktirmeyin. Yeni başlamanızdan kaynaklı motorda daha hızlı bozulmalar olacak ve daha erken dönemlerde bakım isteyecektir.

Güvenlik önlemlerini almadan kesinlikle motosiklete oturmayın. Hiçbir zevk, hiçbir tat hayatınızdan daha kıymetli değildir. Hayatınızı sevin ve tekeriniz hep dönsün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.