Honda CB125 R

Honda CB125 R

Honda’ nın “Neo Sport Cafe’ sınıfında piyasaya sunmuş olduğu en düşük cc’ li modeli olan Honda CB125 R, 2018’e damga vuran motosiklet modellerinden. Honda bu sınıflandırması sayesinde piyasaya sunduğu bu yeni modelinde eski ama yeni tip bir sportif motosiklet yapısını kullanmıştır. Bunu da tasarımının detaylarında yer verilen eski tasarım çizgilerini, günümüzün güncel motosiklet teknolojisiyle bir araya getirerek, sağlamış. Bu özelliği de motosikletin kullanımı eski klasik bir motosiklet kullanım deneyimi sağlarken, sürücü oturuş formuyla da sportif motosiklet kullanımı hissiyatı oluşturuyor.  Tasarımında “eskiyi” uyandıran en önemli detaylardan birisi ise ön kısımdaki farıdır. 1960’ lı yılların motosiklet tasarımlarında kullanılan yuvarlak far tasarımı kullanılmış. Buna karşın farın aydınlatma fonksiyonu, yeni nesil LED sistemi ile sağlanıyor.

Honda Cb125R Ön

Honda CB125 R Motor Özellikleri

Honda Cb125 R Motor Bloğu

Honda CB125 R üzerinde kullanılan motor bloğu, klasik Honda CBR 125 modellerinde kullanılan ile aynıdır. Ancak farklı şase üzerinde özgün tasarım ile şekillendirilmiş türüdür. Motosiklet üzerinde yer alan güçlü motoru ise tek silindirli, 125 cc kapasitelidir. Sıvı soğutmalı “SOHC” motor karakterine sahiptir. Bu özellikleri ile de direkt olarak verimlilik temelinde bir performans sağlıyor. Özellikle de performansa odaklanmak yerine verimliliğe odaklanarak daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Aynı zamanda da tam olarak şehir içinde kullanım için uygundur. Üzerinde kullanılan 13.3 beygir güç kapasiteli motor, 10000 devir düzeyinde yakalayabiliyor. 10 Nm güç kapasitesini ise 8000 devir ile yakalayabiliyor. Bu durumda motosikleti performans odaklı olarak kullanmak isteyen sürücülere, yüksek devirlerde kullanım gerçekleştirmeleri gerekliliği oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir : Ehliyet Mevzusu, Hangi Yaşta Hangi Ehliyeti Alabilirim?

Yakıt Tüketimi Performansı

Honda Cb125R

Honda, model üzerinde 10.1 litrelik bir yakıt tankı kullanmış. Düşük yakıt tüketimi ile 100 kilometrede 2.5 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. Böylelikle daha uzun mesafelerde ekonomik seyahat imkanı sağlıyor. Ancak bu yakıt tüketimi performansı için en yüksek 7000 devir düzeyinde kullanım gerçekleştirilmesi gerekiyor. Honda CB125 R modelinin yüksek devir hızına çıkılması yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Özellikle de yakıt tüketimi bu devir sayılarında 3 ile 3.5 litre aralığında bir yakıt tüketimine kadar çıkabiliyor.

Ön tekerlekte 296 mm disk Nissin 4 piston, arka lastikte 220 mm disk Nissin 1 pistın ABS(IMU) fren kullanılmış. 8.16 cm sele yüksekliğine sahip olduğundan hem kısa boylu hem de uzun boylu sürücüler için son derece ideal bir sürüş verimliliği oluşturuyor. Başlangıç sınıfı motosiklet için çok hafif bir ağırlığı bulunuyor. 126 kilogram kuru ağırlığı bulunan Honda CB125 R modelinde ıslak ağırlık ise 136 ile 139 kilo gram ağırlığı bulunuyor.

Instagram : motorlugezgincom

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.