KAMP ÇADIRI SEÇİMİ

KAMP ÇADIRI SEÇİMİ

Sizin de eğer tatil seçiminiz doğadan yanaysa şüphesiz ki tatilinizin en önemli bölümü konaklayacağınız çadırı seçmektir. Çadır seçerken bir sürü seçenek arasında kaybolmanız içten bile değildir. İlk defa çadır alacak kişiler genellikle yanlış seçim yapıp tatillerini tam bir kabusa çevirebilmektedir. İhtiyacınızdan küçük bir çadır almak ve gereğinden lüks bir çadır alarak tatil bütçeniz içinde gereksiz harcama yapmak en sık yapılan hatalardandır. Eğer ilk defa bir kamp deneyimi yaşıyorsanız, sadece seçtiğiniz yanlış çadır sebebiyle kamp yapmaktan sonsuza kadar soğuyabilirsiniz. Çadırın rahat ve kolay taşınabilmesi için katlandığında ne kadar küçük kalırsa, kampa götüreceğiniz eşyalar arasında az yer kaplamasını sağlayacaktır.

KAMP ÇADIRI SEÇİMİ

ÇADIRDA KALACAK KİŞİ SAYISI

Söz konusu çadır olunca, 4 kişi asla 4 kişi değildir. Normal şartlarda 4 kişilik çadır içerisinde 3 kişinin uyuması normaldir. Rahat bir konaklama için 2 kişinin uyuması daha uygun olacaktır.

4 kişilik çadırın özellikleri, eşyalar ve bavullar göz önünde bulundurulduğunda 4 kişinin sıkışık vaziyette uyumasını anlamına gelmektedir. 4 kişilik bir ailenin 6 kişilik bir çadır alması uygun olacaktır. Dolayısıyla çadır alırken bavullarınızı ve eşyalarınızı da göz önüne almanız faydalı bir karar olacaktır. Eğer hava yağmurlu olursa çadırınızda bulunan boşluklar sizin için hayati önem kazanacaktır.

Çadırın içinde kalacak kişinin boyu da seçim yaparken önemli bir yere sahiptir. Eğer yatacak kişinin boyu çok uzunsa, ayaklarını uzatıp yatabileceği uzunlukta olmalıdır.

Unutmayın, konu çadır olduğu zaman boyut önemlidir.

4 kişilik bir çadırı boşken çok büyük bulabilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki, içine sokacağınız malzemeler ve yatacağınız şeyden sonra, çadır içerisinde  pek fazla yer kalmayacaktır.

ÇADIRIN KULLANILACAĞI ŞARTLAR

Her çadır yapıldığı malzeme, dizayn ve boyutları ile farklı iklim koşullarına uygun üretilir. Yazlık bir çadır oldukça hafif malzemeye ve bir çok havalandırma alanına sahip olmasının yanında yoğun yağış ve sert rüzgarlara uygun değildir. Everest gibi oldukça uzmanlık ve özel malzemelere ihtiyaç duyulan ekstrem noktalara seyahat etmeyecekseniz 3 mevsimlik çadırlar yoğun yağışlardan, sert rüzgarlardan ve soğuktan korunmanızı sağlayacaktır.

KULLANIM KOLAYLIĞI

Kamp alanına gittiğiniz zaman ilk işiniz çadır kurmak olacaktır. Kurulum için kaç kişi gerektiği, kurulumun ne kadar uzun sürdüğü çadır alımında önemli konulardır. Tatilinizin ilk saatlerini çadırla güreşerek geçirmek ister misiniz?

Kullanım kolaylığı, çadır seçimlerinde hayati önem taşımaktadır. 

Eğer mümkünse dükkanda kurulumunun yapmaya çalışın.

Unutmayın!! Çadır ne kadar büyük olursa, konaklayacağınız alan da o kadar artar ve bu da ücretli kamp alanlarında fazla ücret ödemenize sebep olabilir.

Alternatif bir yol olarak da YouTube sitesine giriş yaparak, çadır modelini aratıp kurulumun nasıl yapıldığından emin olabilirsiniz. Firmaların videolarına nazaran kullanıcıların atmış olduğu videolar daha gerçekçi olacaktır.

ÇADIRIN MALZEMESİ

Seçiminizi doğrudan etkileyeceği için çadırın malzemesine yakından bakın. Pamuktan yapılmış çadırlar suya karşı dayanıklı olsalar da ıslandığı zaman oldukça ağırlaşırlar. Polyester malzemelere göre oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Nylon / polyester malzeme de suya karşı dayanıklı olmasına rağmen güneş ışığı sebebiyle zamanla zarar görmeleri normaldir. Bu tip çadırların özellikle dikiş yerlerini ve fermuarlarını kontrol etmekte fayda vardır.

Hemen hemen bütün çadırların etiketlerinde suya karşı dayanıklı olduğu yazar. Yine de ucuz olanların pahalı olanlara göre daha az dayanıklı olduğu gerçektir. Kaliteli çadırların kumaşları rip-stop denen özel teknik malzemelerden yapılmıştır.

Bir çok kişinin önemsemeden geçtiği fermuarlar oldukça önem taşımaktadır. Yolda bozulan fermuar çadırınıza istenmeyen misafirlerin doluşmasına sebep verebilir. Fermuarın kaliteli malzemeden yapılmış olmasına, dayanıklı görünmesine, kolayca açılıp kapanmasına ve kumaşa sıkıştırmayan dizayna sahip olmasına dikkat edin.
Dış tenteniz tüm çadırı kaplayarak sizi soğuk ve özellikle yağıştan koruyacaktır. Genelde poliüretan veya poliüretan-silikon kaplamalara sahip olarak üretilirler.

AĞIRLIK

Çadırınızı uzun yollar, saatler boyunca çantanızda mı taşıyacaksınız? Araçla gideceğiniz bir kamp için mi kullanacaksınız? Motor üstünde mi taşıyacaksınız? Tek başınıza saatlerce çantanızda taşıdıktan sonra kurup, sabah uyandığınızda toplayabilecek misiniz?
Kimi çadırlar -genelde ucuz modeller- o kadar hantal ve gereksiz boyutlara sahiptir ki genel amaçlı sırtçantasına sığdırmak bile büyük mesele olabilir.
Uzun mesafeleri yürüyerek seyahat etmeyi düşünüyorsanız veya yolculuğunuz bisiklet üzerinde geçecek ise kesinlikle ultra-light (ultra-hafif) modellere bakmalısınız. Kesinlikle 1,3-1,5 kg’dan ağır bir çadırı sırtınızda veya bisikletinizde taşımayı hayal bile etmeyin.

HAVALANDIRMA

İlk kez çadır kampı yapanlar sabah uyanıp her şeyin nasıl da ıslak olduğunu gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşarlar. Muhtemelen uyku tulumunuz veya kıyafetiniz çadırın yan yüzeyi ile temas etmiştir ve sonunda ıslak bir halde uyanırsınız. Tulumunuz, matınız ıslak, tüm malzemeleriniz de nemlenmiştir. Ya da yazın sıcak hatalarda sıcaktan bir sağa bir sola dönmek istemesiniz değil mi?
Bu sebeple çadırlarda havalandırma her şey demektir.
Çoğu çadırın belli bölgelerinde dış taraftan yağış korumalı havalandırma mevcuttur. Kaliteli çadırların çoğunda bu havalandırma alanları özenle yerleştirilmiş ve nemlenme en aza indirilmeye çalışılmıştır.

EK ÖZELLİKLER

Çadır seçerken yukarıda sayılan özelliklerin dışında hangi özelliklere dikkat etmeli?
– Kapı sayısı. En ideali çift kapılı çadırlardır. Çadır arkadaşınızı gecenin bir saati ezerek dışarıya ulaşmaya çalışmak zorunda kalmazsınız.
– Pencere sayısı – havalandırma için önemli.
– Cepler – Çadırın içinde bulunan cepler gece ihtiyaç duyacağınız eşyalarınızı derli toplu tutmanızı sağlar.
– Garaj – Kapının üstünden kapanarak çanta, ayakkabı gibi malzemelerin korunaklı biçimde dışarıda tutmaya yarar.

TABAN MALZEMESİ

Çadır seçimi yapılırken gözden kaçırılan fakat kullanmaya başlayınca önemi ortaya çıkan taban malzemesinin yeteri kadar dayanıklı, su geçirmez ve fazlaca kalın, ağır olmamasına dikkat etmelisiniz.
Bir çok çadır üreticisi ek olarak footprint (ayakizi) denen çadırın tabanından daha dayanıklı ve korunaklı malzemeyi satarlar. Satın almayı düşündüğünüz çadırın modeline göre uygun hazırlanmış bu malzeme çadırın tabanını özellikle yırtılmalardan ve nemden koruyacaktır.

FİYAT

Seyahat hazırlıklarının her aşamasında olduğu gibi çadır seçiminde de “ne kadar para harcamalı” sorusu en önemli soru haline gelmektedir. Her gezginin bütçesi oldukça farklılık göstermektedir. Konu çadır olunca kesinlikle kalite harcama gerektiriyor. Ucuz bir çadır uzun vadede sizi ortalık yerde yüzüstü bırakacaktır.
Çadırda hayatta kalmayı düşündüğünüz koşulları gözardı etmemelisiniz. Kış vakti Balkan ülkelerinde yüksek irtifalarda kamp yapmayı düşünüyorsanız oldukça yüksek kaliteli ve pahalı bir çadıra ihtiyaç duyacağınız kesindir. Harcayacağınız miktar çadırın malzeme kalitesi oranında yükselecek ve aynı oranda sizi hayatta tutacaktır.
Satın almaya karar verdiğiniz çadır için internetten fiyat araştırması yapın. Zaman zaman firmaların uyguladığı indirimleri yakalayarak harika bir çadırı çok uygun fiyata satın alabilirsiniz.

TEKNİK SERVİS

Güzel bir çadır aldınız fakat kısa süre içinde bazı noktalarında sorun çıktı. Fermuar bozulabilir, dikiş atabilir. Üretici veya ithalatçı firma ile irtibata geçtiğinizde sizi tanımak istemezlerse ya da ulaşamazsanız ne yapacaksınız?
Bu yüzden satın alırken aldığınız hizmetten çok daha önemlisi satış sonrası teknik servis ve hizmettir. Bir çok dükkan satış yapılana kadar oldukça güler yüzlü hizmet vermelerine rağmen satış sonrasında sizinle muhatap bile olmayı reddedebilir. Satın almayı düşündüğünüz çadır için satış sonrası servis ve hizmetlerle ilgili kesin bilgi sahibi olmayı unutmayın. Satıcı firmanın şartlarını detaylıca öğrenin ve internette diğer kullanıcıların yaşadıkları sorunlarla ilgili deneyimlerini araştırmayı unutmayın.

Bu kısa bilgilendirme yazısının çadır seçiminizde size yardımcı olmasını umuyorum. Çadırlar hakkında yapılan yorumları, kullanıcıların deneyimlerini mümkün olduğunca araştırıp okumaya çalışın. Özellikle forumlar bu konuda büyük bilgi kaynağına sahiptir.

İlginizi Çekebilir : Kamp Malzemeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.