KAMP MALZEMELERİ

KAMP MALZEMELERİ

Bahar gelince içinizdeki kamp yapma dürtüsü uyanır. Aklına ilk gelen soru da “Kampa giderken  yanıma hangi kamp malzemelerini almalıyım?” olur. Genellikle gereksiz kamp malzemeleri alarak çantanızda ya da aracınızda gereksiz yer harcamak istemezsiniz.

KAMP MALZEMELERİ

Kampa giderken yanınıza ne alacağınız, nasıl bir kamp düşündüğünüzle doğru orantılıdır. Malzemeleri çantanıza ya da motorunuza sığdırmanız için elinizden geldiği kadar boyut olarak küçük malzemeler almak isteyeceksinizdir. Ancak unutmayın ki, malzemenin boyutu küçüldükçe fiyatı da doğru orantı ile artacaktır. Seçeceğiniz malzemeler, ihtiyaçlarınızla doğru orantılı olmalıdır.

Gerekli Kamp ve Yürüyüş Ekipmanları

En temel ekipmanlar ile başlayalım : Çadır, uyku tulumu, mat ya da şişme yatak, sırt çantası, eğer şişme yatak kullanıyorsanız bisiklet pompası, ateş yakabilmek için çakmak ve kibrit, olmazsa olmaz bir adet çakı ve el feneri.  Kamp denildiği zaman ilk akla gelenler bunlardır. Unutmayın, bu malzemeler ne kadar küçük olursa, taşıması da bir o kadar kolay olacaktır. Elinizden geldiği kadar ihtiyacınız olmayan malzemeyi almamaya çalışın. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var, malzeme ne kadar küçükse fiyatı da o kadar büyüktür!

Çadırlar yatacağınız yer olduğu için, bir kamp için olmazsa olmazlarınızdandır. Çadırların ağırlıkları ve büyüklükleri farklılık göstermektedir. Bazı ultra hafif çadırlar, çantalı geziler için en iyi  seçenektir. Bunun dışında arabayla gidilen geziler için daha büyük ve lüks bir çadır tercih edilebilir. Motorla gidecekseniz, yol boyunca problem çıkartmaması bakımından hafif ve küçük olması gerekir. Çadırlar genellikle 3 mevsim ve 4 mevsim olarak değişirler. Hangi mevsimde kampa gideceğiniz, seçeceğiniz çadırla doğrudan orantılıdır. 3 mevsim bir çadır sizin sağanak yağmurdan korumayabilir.

Çadır seçimi için Kamp Çadırı Seçimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyku Tulumları ve Uyku Ekipmanları :

Uyku tulumları ve uyku ekipmanları da çadırlar gibi değişken boyutta ve değişken ağırlıktadırlar ve mevsimlik olarak kullanılırlar. Bu şu demek; kışın nasıl ki yazlık çadır kullanamazsınız, uyku tulumu ve uyku ekipmanlarını da kamp yapacağınız mevsime göre seçmeniz gerekmektedir. Uyku tulumu yanında, direk yere temas etmemek için bir mat ya da şişme yatak kullanabilirsiniz.

Sırt Çantası :

Sırt çantası bir kampçı için en önemli ekipmanları başında gelir. Eğer kısa süreli kamp planı yapıyorsanız, çok büyük bir sırt çantası almak gereksiz harcama yapmak anlamına gelebilir. Eğer dağa tırmanmak gibi şeyler düşünüyorsunuz, büyük bir çantaya ihtiyacınız olacaktır. Burada en önemli konu, alacağınız sırt çantasının su geçirmez olmasıdır.

Işık Kaynakları :

Yanınızda mutlaka gece aydınlatmada kullanmak için bir şeyler götürmek isteyeceksiniz. Çadırların üstüne takılabilen fenerler, cebinize sığabilecek küçüklükte bir el feneri. Çantanızda çok fazla yer kaplamaması için, yine bu ekipmanları da diğerleri gibi küçük almanız yararınıza olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise, bu ışık kaynağının pille mi şarjla mı çalışmasını istediğinize karar vermektir. Şarjlı cihazların bir süre sonra şarjlarının bitebileceğini ve elektrik bulunamazsa şart edilemeyip kullanamayacağınızı unutmayın. Sanırım geceleri önünüzü görmek istersiniz?

Kağıt Haritalar :

Bu devirde kağıt harita mı kaldı diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak genellikle kamp alanları ıssız yerlerde olup, çekmeye bilir ya da İnternet’e giremeyebilirsiniz. Böyle durumlarda kağıt haritalar sizin için kurtuluş anlamına gelecektir.

İlk Yardım Çantası :

Kamp demek doğa demektir ve o alanı hayvanların yaşama alanıdır. Bir arı sizi sokabilir, böcek ısırabilir ya da bir köpek tarafından ısırılabilirsiniz. Ücretsiz kamp alanlarında ilk yardım çantası bulamayacağınızı düşünüp, çantanıza küçük bir ilk yardım çantası koymak iyi bir fikir olabilir.

Diğer Ekipmanlar :

Eğer kamp yerinde aç kalmamak istiyorsanız, yanınıza küçük bir ocak almak iyi fikir olabilir. Küçük çatal ve kaşıklar da işinizi görecektir. Yanımıza her ihtimale karşı hem kibrit, hem de bir çakmak almak ateş yakmak istediğinizde kötü sürprizlerle karşılaşmamanızı sağlayacaktır. Ve son olarak da, iyi bir çakı almanız otları kesmeniz, yiyeceğinizi kesmeniz vb. konularda size yardımcı olacaktır.

Dilimizin döndüğünce kullanılan temek kamp malzemelerini açıklamaya çalıştım. Umarım bu yazı size yardımcı olur ve kamp alanında unuttuğunuz bir şey olmadığı için bana teşekkür edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.