Kask Seçimi

Kask Seçimi

Kask Seçimi – Kask Satın Alma Rehberi

Motosiklete binmeye karar verdiğiniz zaman, ilk başta iyi bir kask seçimi yapmanız gerekmektedir. İki tekere binmek heyecan verici bir deneyimdir ve motorcular arasında “o rüzgarı bir kere yiyen bir daha kolay kolay o rüzgardan vazgeçemez” denir. Ayrıca toplumda, “motosiklet çok tehlikelidir” gibi bir laf dolaşsa bile, asıl tehlikeli olan motosiklet değil, motosikletin üstündeki sürücüsüdür. Kask motosiklet alınmadan önce alınması gereken bir ekipmandır. “Kısa mesafe gidiyorum”, “bana bir şey olmaz” gibi düşünceler genellikle maalesef ölümle sonuçlanan kazalara sebebiyet vermektedir. Piyasada bulunan bir sürü model ve marka arasında seçim yapmak, çok karmaşık bir hal alabilir. Örnek olarak yaz sıcağında kasksız gördüğüm insanlara çok şaşırıyorum. Hadi düşmeyecekleri konusunda kendilerine güveniyorlar, ancak belli bir hızdan sonra yüzünüze sinek, böcek, taş vb. şeylerin çarpması olasıdır. Eğer bu tür şeyler gözünüzle temas ederse, ani refleksiniz bir kazaya sebebiyet verebilir.

Büyük ihtimalle bir motosiklet almaya karar verdikten sonra araştırma yaptınız ve aynı araştırmayı kask konusunda da yapmanız gerekiyor. Kaskın zorunlu olmasının yanı sıra, hayat kurtarıcı özelliği olduğunu gözardı etmemelisiniz.

Bir motosiklet kaskı, bisiklet kasklarından çok farklıdır ve genişletilmiş çene koruması sağlamaktadırlar. Kask konusunda çeşitli seçenekler bulunmaktadır:

  • Kapalı Kasklar (Full Face),
  • Açık Kasklar (Open Face),
  • Çene Açılır Kasklar (Modular),
  • Nazi Kaskları (Half Shell),
  • Cross – Enduro Kasklar (Adv Dual Sport) olarak sıralayabiliriz.

Kask Seçimi

Bu rehber, ister mevcut kaskınızı değiştirmek isteyin, isterseniz de yeni bir motor kullanıcısı olun, kask konusunda kafanıza takılan soru işaretlerini gidermek amacıyla yapılmıştır.

Kaskın Kullanım Amacı Ne?

  1. Uzun gezilerde mi kullanacaksınız, yoksa sadece işe gidip gelmek için mi?

Motorunuzu günlük ulaşımınızın tamamı ve uzun gezilerde kullanıyorsanız, üst düzey kasklar daha iyi dinamizm ve daha az rüzgar sesi geçirerek daha konforlu bir sürüşe yardımcı olur. Çok yönlülük ve konfor, uzun yolculuklar için çok önemlidir.

2. Bir grupla mı sürüyorsunuz?

Birçok motorcu, gruplara üye gruplarına katılır. Sürüş gruplarında haberleşme çok önemlidir. Bu aşamada, intercom uyumlu bir kask seçimi doğru olacaktır.

3. Pist sürüşü ya da yarış mı yapıyorsunuz?

Yüksek performanslı kaskların ek özellikleri olabilmektedir. Örneğin, sürücüler için agrasif havalandırma, kask bağlama yeri farklı standartlarda olabilir.

2 thoughts on “Kask Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği ile Sağlanmaktadır.