Kask Seçimi

Kask Seçimi

Kask Güvenlik Değerlendirmelerini göz önünde bulundurun

Her firmanın ve markanın belli standartlarda güvenlik belgeleri vardır. Ama bu belgelerin en önemlisi Avrupa Standartlarına uygun olup olmamasıdır. Kaskınızın güvenlik kalitesinde bu belgeler büyük önem taşımaktadır. Bu belgelere sahip olan firmaların ürünleri defalarca test aşamasından geçer.

  • DOT – Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı kasklar için asgari standart koruma seviyesini belirler.
  • ECE22.05 – Avrupa Ekonomik Komisyonu, Avrupa’da kasklar için standart bir koruma seviyesi belirler.
  • Snell (M2015) – Birleşik Devletler’deki kar amacı gütmeyen bir spor otomobil yarışçısı olan Pete Snell’in ölümünden sonra kar amacı gütmeyen bir şirket.

DOT, ECE 22.05 ve Snell Motosiklet Kask Standartlarına Bakış

Ele alacağımız üç standarttan daha fazlası var, ancak bunlar en çok görecekleriniz: DOT, ECE 22.05 ve Snell. 

Bir standardın diğerlerinden daha üstün olduğunu varsaymıyoruz; amaç, standartların nasıl karşılaştırıldığını ve nerede uygulandığını göstermek. Bazı kasklar çoklu standartlara göre sertifikalandırılmıştır.

Sharp Değerlendirmelerine buradan ulaşabilirsiniz.

DOT Kask Standardı:

Amerika Birleşik Devletleri’nde motosiklet kasklarıyla ilgili iyi bilinen iki standart bulunmaktadır. Bunlardan birincisi FMVSS 218 yada herkesin bildiği adıyla DOT standartlarıdır (ki bu standart ABD’de yasal olarak satılabilecek ve yollarda kullanılabilecek tüm kasklarda olması gereken Birleşik Devletler hükümet standartıdır). DOT standartı ilk kez 1974 yılında düzenlenmiş olup 1980 yılında güncellenmiş, 1988 yılında tekrar güncellenerek günümüzdeki haline getirilmiştir. Bu günlerde DOT standartlarının yenilenmesi ve günümüze uyarlanması için hummalı çalışmalar devam etmektedir ve yeni DOT standartları pek yakında sunulacaktır.

İkincisi ise Snell Vakfı tarafından belirlenen standartlardır. Snell Vakfı kasklar konusunda kendi standartlarını belirleyip kendi testlerini uygulayan özel bir kuruluştur. Snell sertifikasının itibarı gerçekten çok yüksektir ve en iyi kask üreticilerinin çoğu tarafından desteklenir. DOT testlerinden çok daha sıkı olmasına rağmen sadece ve kesinlikle üreticilerin kendi istekleriyle tabi tutulabilecekleri bir test standartları dizisidir.

Üçüncü bir kask standardı ise Avrupa Ekonomik Topluluğu standartlarına dayanan ve uluslararası platformda en çok kullanılan ECE standartlarıdır. ECE 22.05 standardı dünya çapında 50’den fazla ülkede gerekli olan standarttır. Genelde rastlanan sıkıntı farklı ülke standartlarıyla bilinen majör test standartlarının bazen uyuşamamasıdır. Fakat tüm motosiklet sürücüleri için iyi olan şey ECE 22.05 standartları ile DOT standartları birbirleriyle çakışmamaktadır. Test sonuçları göstermektedir ki, ECE kaliteli kasklar aynı zamanda DOT kaliteli kaskların standartlarını da karşılamaktadır. Hatta ECE test standartlarında uygulanan şiddetler DOT standartlarından daha kuvvetli olduğundan tüm DOT sertifikalı ürünler ECE standardını geçemeyebilmektedir! Yani diyebiliriz ki bir anlamda ECE sertifikalı kasklar DOT standartları kasklardan daha güvenlidir.

Gerçekte yapılan çalışmalarda görülmüşütür ki motosiklet kazalarının %95’ine yakın kısmında kaskların maruz kaldığı şiddetler ECE ve DOT standartları testlerinde kaska uygulanan şiddetlerden daha azdır. Bu çerçevede hem ECE onaylı hem de DOT onaylı kasklar kullanıcılarına iyi koruma sağlamaktadır.

ECE 22.05 standardının bir avantajı daha kaskların daha satılmadan önce bir grup zorunlu testten geçmeleri gerekliliğidir. Bunun anlamı şudur, ECE 22.05 standardına sahip kaskların herbiri fabrikadan ayrılmadan önce zorunlu örneklem testine tabii tutulurlar ve garanti altındadırlar.

Bu testler yapılırken, kask üreticisi yetkilisi ve yetkili denetim firması temsilcisi (mesela TUV Almanya) beraberce şahit olmak durumundadır. Buna şahitlik testi adı verilmektedir. Eğer kask bu şahitlik testinden geçemezse çizim tahtasına (en başa) geri döner.

DOT standardı temel olarak üreticinin kendisine verdiği bir sertifikadır. Üretici testi kendi laboratuarında gerçekleştirir ve eğer kask testi geçerse standarda uygunluğunu beyan eder, DOT/NHTSA bir aksi bilgi alana (genellikle bir şikayet) kadar kask piyasada kalır ve bir şikayet vukuu bulduğunda ürünler pazardan geri çekilir.

Tüm çarpma türlerine (yada kaza türlerine) karşı maksimum koruma sağlayacak bir kask üretilmesi imkansıza yakındır. Hiçbir kask kullanıcısını tahmin edilebilir tüm (yada bazen tahin edilemez) etkilere karşı koruyamaz. Ve fakat yüksek standartlar değerini karşılayabilecek performanstaki kasklar (ECE 22.05, DOT yada Snell vb) en azından size elde edebileceğiniz maksimum korumayı sağlar.

ECE 22.05 sertifikalı kasklar aynı zamanda AMA, CCS, Amerikan Formula ve WERA yarışları için de akredite sayılmaktadır ve neredeyse tüm profesyonel yarışçılar (yol yarışları, motokros yarışları, Moto GP yarışları) bu standarttaki kaskları kullanmaktadır. Hem DOT hem de ECE 22.05 ssertifikalarının her ikisine birden sahip olan kaskların gerçekçi en yüksek korumaya sahip olduklarını bu çerçevede kabul etmek yanlış olmayacaktır.

Eğer ECE standartları hakkında tam bilgi sahibi olmak istiyorsanız birleşmiş milletlerin ilgili katalogunu aşağıdaki linkten PDF formatında indirebilirsiniz:
http://www.unece.org/trans/main/wp29…egs/22rv4e.pdf (OEG Notu: katalog ingilizce, mühendislik bilgisi gerektiren ve 110 sayfa uzunluğunda bir katalogdur. çeviri isteyenin kırarım kalbini )

Lütfen unutmayın, binlerce saat süren zorlu testler ve maalesef gönülsüz kazazedeler tarafından defalarca ispat edilmiştir ki; KASKLAR TAKILMADIKLARI MÜDDETÇE İŞE YARAMAZLAR!

2 thoughts on “Kask Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği ile Sağlanmaktadır.