Kask Seçimi

Kask Seçimi

Kask Seçimi – Kask Satın Alma Rehberi

Motosiklete binmeye karar verdiğiniz zaman, ilk başta iyi bir kask seçimi yapmanız gerekmektedir. İki tekere binmek heyecan verici bir deneyimdir ve motorcular arasında “o rüzgarı bir kere yiyen bir daha kolay kolay o rüzgardan vazgeçemez” denir. Ayrıca toplumda, “motosiklet çok tehlikelidir” gibi bir laf dolaşsa bile, asıl tehlikeli olan motosiklet değil, motosikletin üstündeki sürücüsüdür. Kask motosiklet alınmadan önce alınması gereken bir ekipmandır. “Kısa mesafe gidiyorum”, “bana bir şey olmaz” gibi düşünceler genellikle maalesef ölümle sonuçlanan kazalara sebebiyet vermektedir. Piyasada bulunan bir sürü model ve marka arasında seçim yapmak, çok karmaşık bir hal alabilir. Örnek olarak yaz sıcağında kasksız gördüğüm insanlara çok şaşırıyorum. Hadi düşmeyecekleri konusunda kendilerine güveniyorlar, ancak belli bir hızdan sonra yüzünüze sinek, böcek, taş vb. şeylerin çarpması olasıdır. Eğer bu tür şeyler gözünüzle temas ederse, ani refleksiniz bir kazaya sebebiyet verebilir.

Büyük ihtimalle bir motosiklet almaya karar verdikten sonra araştırma yaptınız ve aynı araştırmayı kask konusunda da yapmanız gerekiyor. Kaskın zorunlu olmasının yanı sıra, hayat kurtarıcı özelliği olduğunu gözardı etmemelisiniz.

Bir motosiklet kaskı, bisiklet kasklarından çok farklıdır ve genişletilmiş çene koruması sağlamaktadırlar. Kask konusunda çeşitli seçenekler bulunmaktadır:

 • Kapalı Kasklar (Full Face),
 • Açık Kasklar (Open Face),
 • Çene Açılır Kasklar (Modular),
 • Nazi Kaskları (Half Shell),
 • Cross – Enduro Kasklar (Adv Dual Sport) olarak sıralayabiliriz.

Kask Seçimi

Bu rehber, ister mevcut kaskınızı değiştirmek isteyin, isterseniz de yeni bir motor kullanıcısı olun, kask konusunda kafanıza takılan soru işaretlerini gidermek amacıyla yapılmıştır.

Kaskın Kullanım Amacı Ne?

 1. Uzun gezilerde mi kullanacaksınız, yoksa sadece işe gidip gelmek için mi?

Motorunuzu günlük ulaşımınızın tamamı ve uzun gezilerde kullanıyorsanız, üst düzey kasklar daha iyi dinamizm ve daha az rüzgar sesi geçirerek daha konforlu bir sürüşe yardımcı olur. Çok yönlülük ve konfor, uzun yolculuklar için çok önemlidir.

2. Bir grupla mı sürüyorsunuz?

Birçok motorcu, gruplara üye gruplarına katılır. Sürüş gruplarında haberleşme çok önemlidir. Bu aşamada, intercom uyumlu bir kask seçimi doğru olacaktır.

3. Pist sürüşü ya da yarış mı yapıyorsunuz?

Yüksek performanslı kaskların ek özellikleri olabilmektedir. Örneğin, sürücüler için agrasif havalandırma, kask bağlama yeri farklı standartlarda olabilir.

Hangi Özellikleri İstiyorsunuz?

1. Kaskın Yapıldığı Madde :

Kaskın yapıldığı madde, ağırlık, konfor ve güvenlik derecesi gibi bir dizi faktörü etkiler. Kaslar Polikarbon, Fiberglas Kompozit ve Karbon Fiber, ya da Kevlar (EPS) köpük tabakası ile yapılır.

 • Polikarbon –  Polikarbonat kask, bugün birçok kaskta kullanılan bir termoplastik reçinedir. Kimyasal bileşiminde karbonat grubu içeren bir polimerdir, ismi bu nedenle Polikarbonat’tır. Çok güçlüdür ve merceklerin üretiminde de aynı malzeme kullanılır. (Nispeden daha ucuz malzeme)
 • Fiberglas Kompozit – Cam elyaf kompozit kask veya cam elyafı, kaskın yapısında cam elyaf ile kaynaştığı anlamına gelir. Bir cam elyafı, kaskın maliyetinin bir kısmını hafifletip güçlendirebileceği anlamına gelir. Araba panelleri, sörf tahtaları, elektrik ve ısı yalıtımı Fiberglass Kompozit ile yapmaktır.(Daha pahalı)
 • Karbon Fiber – Bir karbon fiber kompozit kask, karbon fiber karışımının kask içine bulunduğu anlamına gelir. Karbon fiber, kaskı çok hafif hale getirir ancak pahalı bir malzemedir. Malzeme, hafifliği nedeniyle uçak bileşenleri yapımında kullanılır. Karbon fiberin kullanıldığı diğer ürünler otomobiller, motosikletler, bisikletler.(Pahalı ama hafif malzeme)
 • Kevlar – Kullanılan materyal para-aramid sentetik fiber’dir. Birçok kişi, Kevlar ile güçlendirilmiş kaskın kafa için en iyi koruma olduğu iddia edilir. Hepimizin bildiği gibi, Kevlar kurşun geçirmez yelek yapmak için kullanılır. Ayrıca, içinde bulunduğu ürünü de hafifletirler. Ama aynı zamanda cebinizi de boşaltacaktır, bu kasklar için kullanılan en pahalı kompozit malzemesidir.

2. Kaskın Ağırlığı :

Hafif kask almaya dikkat etmelisiniz. Çünkü belli bir zamandan sonra kaskın ağırlığı sizi rahatsız etmeye ve boynunuzu ağrıtmaya başlar.

Çenesi açılan kasklar diğer kask modellerine nazaran daha ağırdır. En hafif kasklar ise tamamen korumasız olan açık kask modelleridir. Ama ağırlık kıyaslarken mutlaka kendi sınıfındaki kasklar ile sınıflama yapmanız gerekir. Kaskların ağırlıkları arka kısımda yazmaktadır.

3. Konfor özellikleri

Bugünün kaskları çeşitli teknolojik gelişmeler sunuyor. Entegre güneş vizörü, rüzgar azaltma önlemleri ve intercom uyumluluğu gibi özellikler, sürüş deneyimini geliştirmeye hizmet eder.

4. Ek Güvenlik Özellikleri

Teknoloji, motosiklet kasklarını 21. yüzyıla taşıyor ve acil durum yanak yastığı sistemi gibi yenilikçi güvenlik özellikleri ya da yaralı bir sürücünün kafasına erişimi mümkün kılan benzer bir sistemle, kaskın sağlık personeli tarafından çıkartılmasını daha güvenli ve daha kolay hale getiriyor.

Yeni sahne almış olan, ancak üreticilerlerin hızla geçiş yaptığı çok yönlü Darbe Koruma Sistemi (MIPS), kaskın içinde belirli etkilerden kaynaklanan dönme kuvvetlerini azaltmak için tasarlanmış yenilikçi bir teknolojidir.

Kask Güvenlik Değerlendirmelerini göz önünde bulundurun

Her firmanın ve markanın belli standartlarda güvenlik belgeleri vardır. Ama bu belgelerin en önemlisi Avrupa Standartlarına uygun olup olmamasıdır. Kaskınızın güvenlik kalitesinde bu belgeler büyük önem taşımaktadır. Bu belgelere sahip olan firmaların ürünleri defalarca test aşamasından geçer.

 • DOT – Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı kasklar için asgari standart koruma seviyesini belirler.
 • ECE22.05 – Avrupa Ekonomik Komisyonu, Avrupa’da kasklar için standart bir koruma seviyesi belirler.
 • Snell (M2015) – Birleşik Devletler’deki kar amacı gütmeyen bir spor otomobil yarışçısı olan Pete Snell’in ölümünden sonra kar amacı gütmeyen bir şirket.

DOT, ECE 22.05 ve Snell Motosiklet Kask Standartlarına Bakış

Ele alacağımız üç standarttan daha fazlası var, ancak bunlar en çok görecekleriniz: DOT, ECE 22.05 ve Snell. 

Bir standardın diğerlerinden daha üstün olduğunu varsaymıyoruz; amaç, standartların nasıl karşılaştırıldığını ve nerede uygulandığını göstermek. Bazı kasklar çoklu standartlara göre sertifikalandırılmıştır.

Sharp Değerlendirmelerine buradan ulaşabilirsiniz.

DOT Kask Standardı:

Amerika Birleşik Devletleri’nde motosiklet kasklarıyla ilgili iyi bilinen iki standart bulunmaktadır. Bunlardan birincisi FMVSS 218 yada herkesin bildiği adıyla DOT standartlarıdır (ki bu standart ABD’de yasal olarak satılabilecek ve yollarda kullanılabilecek tüm kasklarda olması gereken Birleşik Devletler hükümet standartıdır). DOT standartı ilk kez 1974 yılında düzenlenmiş olup 1980 yılında güncellenmiş, 1988 yılında tekrar güncellenerek günümüzdeki haline getirilmiştir. Bu günlerde DOT standartlarının yenilenmesi ve günümüze uyarlanması için hummalı çalışmalar devam etmektedir ve yeni DOT standartları pek yakında sunulacaktır.

İkincisi ise Snell Vakfı tarafından belirlenen standartlardır. Snell Vakfı kasklar konusunda kendi standartlarını belirleyip kendi testlerini uygulayan özel bir kuruluştur. Snell sertifikasının itibarı gerçekten çok yüksektir ve en iyi kask üreticilerinin çoğu tarafından desteklenir. DOT testlerinden çok daha sıkı olmasına rağmen sadece ve kesinlikle üreticilerin kendi istekleriyle tabi tutulabilecekleri bir test standartları dizisidir.

Üçüncü bir kask standardı ise Avrupa Ekonomik Topluluğu standartlarına dayanan ve uluslararası platformda en çok kullanılan ECE standartlarıdır. ECE 22.05 standardı dünya çapında 50’den fazla ülkede gerekli olan standarttır. Genelde rastlanan sıkıntı farklı ülke standartlarıyla bilinen majör test standartlarının bazen uyuşamamasıdır. Fakat tüm motosiklet sürücüleri için iyi olan şey ECE 22.05 standartları ile DOT standartları birbirleriyle çakışmamaktadır. Test sonuçları göstermektedir ki, ECE kaliteli kasklar aynı zamanda DOT kaliteli kaskların standartlarını da karşılamaktadır. Hatta ECE test standartlarında uygulanan şiddetler DOT standartlarından daha kuvvetli olduğundan tüm DOT sertifikalı ürünler ECE standardını geçemeyebilmektedir! Yani diyebiliriz ki bir anlamda ECE sertifikalı kasklar DOT standartları kasklardan daha güvenlidir.

Gerçekte yapılan çalışmalarda görülmüşütür ki motosiklet kazalarının %95’ine yakın kısmında kaskların maruz kaldığı şiddetler ECE ve DOT standartları testlerinde kaska uygulanan şiddetlerden daha azdır. Bu çerçevede hem ECE onaylı hem de DOT onaylı kasklar kullanıcılarına iyi koruma sağlamaktadır.

ECE 22.05 standardının bir avantajı daha kaskların daha satılmadan önce bir grup zorunlu testten geçmeleri gerekliliğidir. Bunun anlamı şudur, ECE 22.05 standardına sahip kaskların herbiri fabrikadan ayrılmadan önce zorunlu örneklem testine tabii tutulurlar ve garanti altındadırlar.

Bu testler yapılırken, kask üreticisi yetkilisi ve yetkili denetim firması temsilcisi (mesela TUV Almanya) beraberce şahit olmak durumundadır. Buna şahitlik testi adı verilmektedir. Eğer kask bu şahitlik testinden geçemezse çizim tahtasına (en başa) geri döner.

DOT standardı temel olarak üreticinin kendisine verdiği bir sertifikadır. Üretici testi kendi laboratuarında gerçekleştirir ve eğer kask testi geçerse standarda uygunluğunu beyan eder, DOT/NHTSA bir aksi bilgi alana (genellikle bir şikayet) kadar kask piyasada kalır ve bir şikayet vukuu bulduğunda ürünler pazardan geri çekilir.

Tüm çarpma türlerine (yada kaza türlerine) karşı maksimum koruma sağlayacak bir kask üretilmesi imkansıza yakındır. Hiçbir kask kullanıcısını tahmin edilebilir tüm (yada bazen tahin edilemez) etkilere karşı koruyamaz. Ve fakat yüksek standartlar değerini karşılayabilecek performanstaki kasklar (ECE 22.05, DOT yada Snell vb) en azından size elde edebileceğiniz maksimum korumayı sağlar.

ECE 22.05 sertifikalı kasklar aynı zamanda AMA, CCS, Amerikan Formula ve WERA yarışları için de akredite sayılmaktadır ve neredeyse tüm profesyonel yarışçılar (yol yarışları, motokros yarışları, Moto GP yarışları) bu standarttaki kaskları kullanmaktadır. Hem DOT hem de ECE 22.05 ssertifikalarının her ikisine birden sahip olan kaskların gerçekçi en yüksek korumaya sahip olduklarını bu çerçevede kabul etmek yanlış olmayacaktır.

Eğer ECE standartları hakkında tam bilgi sahibi olmak istiyorsanız birleşmiş milletlerin ilgili katalogunu aşağıdaki linkten PDF formatında indirebilirsiniz:
http://www.unece.org/trans/main/wp29…egs/22rv4e.pdf (OEG Notu: katalog ingilizce, mühendislik bilgisi gerektiren ve 110 sayfa uzunluğunda bir katalogdur. çeviri isteyenin kırarım kalbini )

Lütfen unutmayın, binlerce saat süren zorlu testler ve maalesef gönülsüz kazazedeler tarafından defalarca ispat edilmiştir ki; KASKLAR TAKILMADIKLARI MÜDDETÇE İŞE YARAMAZLAR!

ECE 22.05

Bu da DOT gibi fakat biraz daha yaygın olan ve kabul görmüş bir standart. 50 Avrupa ülkesi tarafından kabul ediliyor. ECE R22-5’ten geçmiş bir kask büyük ihtimalle DOT’tan da geçebiliyor. AMA, WERA, FIM, CCS, FORMULA USA ve MOTOGP gibi ciddi yarış kurumları da bu standardı tanıyorlar.

ECE 22.05 Onay Belgesi nedir: ECE; Birleşmiş Milletler, Avrupa Ekonomik Komisyonununa üye devletlerin kabul ettiği standardizasyon kriterlerine uygun anlamına gelen bir standarttır.

SNELL

ECE ve DOT testlerine nazaran SNELL testi biraz daha zor ve katı bir kurum. 1956 yılında ünlü yarışçı William “Pete” Snell’in araba kazasında hayatını kaybetmesi üzerine kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Kazalarda ölümüleri azaltmak için kurulmuş bir yapı ve “Pete”‘in anısı faydalı bir sonuç yaratsın niyetiyle kurulmuş.

SNELL üreticilerinden gelen kaskları test ediyor.
Kasklar üzerinde 32 farklı test yapılıyor. Aynı kaskın bütün bedenlerinden 7 adet kask test ediliyor. 3 farklı hızda bu testler yapılıyor. ECE standartı, ECE standartı üstü ve altı.

Ciddi ve güvenilir olarak biliniyor ve saygınlığı yüksek, standartları da yüksek kabul ediliyor. Yani kabaca SNELL’den geçen diğerlerinden de geçer diyebiliriz. M2010 olarak adlandırdığı bir izlek (prosedür) ile testlerini gerçekleştiriyor. Snell testinden geçen kasklar büyük ihtimalle DOT ve ECE testlerinden geçiyor. Resmi siteleri burada: http://www.smf.org/

“SNELL en katı test prosedürü olarak görülürken, SHARP bu prosedürlerin üstüne çıkarak laboratuvar sonuçlarını gerçek hayatta yapılan kaza sonuçları ile karşılaştırarak bir sonuca varıyor.”

Peki DOT mu, ECE mi?

Test standartları farklı sonuçlar verse de, ECE 22.05 standartları ile DOT standartları birbirleriyle çakışmamaktadır.  Sonuçlar göstermektedir ki, ECE için kaliteli olan kasklar aynı zamanda DOT için de yüksek puanlı kasklardır. Yine de ECE test standartlarında uygulanan kuvvetler (etkiler) DOT standartlarından daha büyük olduğundan DOT sertifikalı ürünler ECE standardını bazen karşılayamaz. Yani diyebiliriz ki bir anlamda ECE sertifikalı kasklar DOT standartları kasklardan daha güvenlidir.

ECE 22.05 standardının bir avantajı daha kaskların daha satılmadan önce testten geçmeleridir. ECE 22.05 standardına sahip kaskların her biri fabrikadan ayrılmadan önce örneklem teste tutulurlar ve garanti altındadırlar. Bu testler yapılırken, kask üreticisi yetkilisi ve yetkili denetim firması temsilcisi (mesela TUV Almanya) beraberce şahit olmak durumundadır. Buna şahitlik testi adı verilmektedir. Eğer kask bu şahitlik testinden geçemezse satılamaz.

ECE 22.05 sertifikalı kasklar aynı zamanda AMA, CCS, Amerikan Formula ve WERA yarışları için de akredite sayılmaktadır ve neredeyse tüm profesyonel yarışçılar (yol yarışları, motokros yarışları, Moto GP yarışları) bu standarttaki kaskları kullanmaktadır.

“Gerçek hayatı temel alan çalışmalarda görülmüştür ki motosiklet kazalarının %95’ine yakın kısmında kaskların (sürücünün) maruz kaldığı şiddetler ECE ve DOT standartları testlerinde kaska uygulanan şiddetlerden daha azdır. Bu çerçevede hem ECE onaylı hem de DOT onaylı kasklar kullanıcılarına iyi (yeterli) koruma sağlamaktadır.”

DOT standardı ise temel olarak üreticinin kendisine verdiği bir sertifikadır. Üretici testi kendi laboratuarında gerçekleştirir ve eğer kask testi geçerse standarda uygunluğunu beyan eder, DOT/NHTSA bir aksi bilgi alana (genellikle bir şikayet) kadar kask piyasada kalır ve bir şikayet vukuu bulduğunda ürünler pazardan geri çekilir.

Kask Boyutu ve Kafanızın Şekli :

Kuşkusuz en önemli faktör alacağınız kaskın kafanıza uyup uymamasıdır. Kaskı giydiğiniz zaman kendinizi rahat hissetmelisiniz. Aksi taktirde dikkatiniz dağılacaktır. Kask alırken renkten ziyade kafanıza uyup uymamasına bakmalısınız. Motosiklet kaskı seçerken kafanızın çevresini ölçüp, o ölçü doğrultusunda kask almalısınız.

Kask Seçimi

Kask Ömrü Ne Kadardır?

Bir kaskın kullanım zamanı ortalama 5 yıldır. Bu yüzden her beş yılda bir Kaskınızı değiştirmelisiniz. Ayrıca bu ömür kaskınızı kullanım şeklinize de bağlıdır. Kaskınızı defalarca düşürmüş veya kaza yapmış iseniz bu sürenin geçmesini beklemenizi önermeyiz.

Havalandırma

Uzun süreli kask kullanırken kafanız havasız kalır ve sizi rahatsız eder. Terlemenize ve huzursuz olmanıza neden olur. Bundan dolayı kask seçerken havalandırma özellikli olmasına dikkat ediniz. Aslında bir çok kask modelinde havalandırma özelliği vardır fakat işlevi iyi değildir. Dikkat etmeniz gereken havalandırma özelliğinin ne kadar etkili olduğudur.

Fiyat

Fiyat genellikle kullanılan malzeme kalitesi ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kısacası, daha pahalı bir kask genellikle daha iyi koruma, konfor ve teknoloji sunar ancak bu makul fiyatlı ve kaliteli bir kask bulamayacağınız anlamına gelmez. Unutmayın; “Hayatınızın değeri bilçilemez!”

İlginizi Çekebilir : Sisli Havalarda Motosiklet Sürmek

2 thoughts on “Kask Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.