Kaza Riskini Azaltmak İçin Motosiklet Sürüşüne Başlayacaklara Öneriler

Kaza Riskini Azaltmak İçin Motosiklet Sürüşüne Başlayacaklara Öneriler

Motosiklet sürücülerinin keyifli ve güvenli bir sürüş keyfi yaşamaları, tam olarak hazırlanmış motosiklet aksesuarlarından ve kurallara birebir uymaktan geçmektedir. Zira motosiklet tutkunları, tecrübelerine dayanarak bunu sıklıkla deneyimlemişlerdir ancak motosiklet sevdasına yeni gönül veren kullanıcılar bir anlık heveslerine yenik düşerek çeşitli kuralları ve aksesuarları ihmal edebilmektedirler. Bu durumun temel nedeni, yeni kullanıcıların yersiz acele davranışlarıdır. Yazımızın henüz başındayken; acele davranışın hataya sevk edeceğini unutmamanızı tavsiye ederiz. Gideceğiniz yol ister kısa ister de uzun olsun lütfen aceleci davranmayarak kurallara uyunuz.

Risk azaltma yollarından en önemlisi, ruh ve beden bütünlüğünü sürüş esnasında korumaktır. Bedeniniz motosiklet üzerindeyken zihninizi sadece motosiklete ve yola odaklamanız gerekmektir. Anlık olarak gelişecek bir dalgınlıkta, en ufak korna sesi sizi ürkütecek ve acele davranmaya sevk edecektir. Motosiklet sürme konusunda yeniyseniz, soğukkanlı olma şartını karakterinize yansıtmaya çalışsanız iyi ederseniz. Motosiklet sürme alışkanlığı, panik insanlar için risk teşkil edecektir. Trafiğin olağan akışında dört tekerlekli motorlu taşıtlara kıyasla kesinlikle daha avantajlı olduğunuzu unutmayınız. Zaman zaman trafikte baskıya maruz kalabilirsiniz ancak bu durumu arkanızdaki kişinin acil işi olmasına yormalısınız. Trafikte durup laf dalaşına girmek son derece zararlı ve mantıksız bir fikirdir.

Sürüş sırasında dışarıdan gelebilecek her türlü darbeye karşı kendinizi korumanız gerekecektir. Sürüş için motosiklet aksesuarlarınızın eksiksiz olması gerekecektir. Motosiklet aksesuarlarının temel amacı, olası bir kaza veya risk durumunda kullanıcıyı darbelerden korumaktır. Motosiklet aksesuarları ergonomik ve özel bir tasarıma sahiptir. Motosiklette sürüşe başlamadan önce kaskı, motosiklet montunu, motosiklet eldivenini, motosiklet pantolonunu ve motosiklet botunuzu giyinmiş olmanız gerekmektedir. İhmal ettiğiniz her motosiklet aksesuarının, canınızı riske atabileceğini unutmamalısınız. Güvenli bir sürüş deneyimi elde etmenin ilk şartı olan motosiklet aksesuarlarını tedarik ettikten sonra motosikletinizi de koruma altına almalısınız çünkü motosiklet zarar görürse, trafiği ve dolayısıyla sizi tehlikeye sokar. Bu sebepten düzenli periyotlarla motosikletinizin bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Rutin bakımlara ilaveten, her sürüş öncesinde tekerlekleri kontrol etmeniz yine sizin yararınıza olacaktır. Bazen kullanıcı ne kadar özenli davranırsa davransın, bir takım çevresel faktörler sorun yaratabilir örneğin direkt güneş ışığına maruz kalan tekerinizin havası dönebilir veya bir çivi tekerinizi patlatabilir. Çevresel faktörlerden korunmanın tek yolu ise, yanınızda bir tamir çantası bulundurmaktır.

Kaza Risklerini Azaltma Yolları Nelerdir?

Motosiklet aksesuarlarınız eksiksiz bir şekilde tedarik ettiğiniz takdir de sürüşün tadını çıkarmak için bir engeliniz kalmıyor demektir. Bu noktada ki bir diğer kısıtlama trafikte son derece titiz ve dikkatli davranmanızdır. Yeni bir tutkun olmanıza karşın özgüveniniz daima yüksek olmalıdır. Yüksek özgüven konusunda en fikir olmak üzere, fazla ve yersiz özgüven felaketlere yol açabilmektedir Bu yüzden yaptığınız en ufak bir dalgınlığın veya yanlış bir hamlenin ilk önce size zarar vereceğini aklınızdan hiç çıkarmayın. Gereksiz hızdan daima kaçının, zaman zaman hızlı ilerlemeniz gereken yollar olacaktır ancak bu yollarda da hızın belli bir kısıtlaması vardır. Bu yolları tercih ettiğiniz takdir de hızınızı süratli bir şekilde arttırabilirsiniz. Önünüzde ki ve arkanızda ki araçlarla takip mesafenizi ayarlamanız yine kaza riskini en aza indirecektir. Ayağınızı arada bir yoklamanız, bir anda dalgınlıkla frene yüklenmenizi engelleyecektir. Şayet uzun bir sürüş yapmak üzere yola çıktıysanız, mola vermemeniz kaza yapmanıza neden olacaktır.

Risk azaltma yollarına değinmişken, tek risk faktörünün sizden kaynaklanmayacağını da bilmenizi isteriz. Tamamen kontrolünüz dışında olan bir başka araç kullanıcısı aniden ve sinyal vermeden şerit değiştirebilir ve size çarpabilir. Bu yüzden kontrollü geçişler yapmanızı tavsiye ediyoruz.  Trafik kayıtlarına işlenen kaza kayıtları içerisinde göze çarpan bir diğer kaza türü, kapı açma kazalarıdır.

İki tekerlekli bir vasıta olan motosikletin koruyuculuğu, dört tekerlekli taşıtlara göre daha düşüktür. Bu konuda dört tekerlekli araç sürücülerinin özen göstermeleri bir borçtur.

Kapı açma kazalarının önüne geçme yolu ise iyi bir gözlemci olmaktan geçmektedir. Dikkatli davranırsanız, araç açma kazalarını da önleyebilirsiniz. Kalabalık trafik akışında varlığınızı korna ve sinyal ile belli edebilirsiniz. Dört tekerlekli bir aracın sağa doğru yöneldiğini gördüğünüzde durma ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.