Motosiklet Kask Ömrü

Motosiklet Kask Ömrü

Motosiklet sevdalılarının internet üzerinde en çok araştırdığı sorulardan biri olan, ‘motosiklet kaskımı ne zaman değiştirmeliyim?’ sorusu, motosiklet platformlarında sıkça yanıtlanan bir soru türüdür. Motorlu gezgin ailesi olarak, motor sürücülerinin aklını kurcalayan her türlü soruyu sabırla ve özenle yanıtlamaya çalışmanın haklı gururunu yaşadığımızı belirtmek isteriz. Motosiklet konusu ile ilgili sıklıkla yapılan yanlış bir algı yönetimi söz konusudur. Motor geçmişi olmayan yeni kullanıcılar, kask kullanımını pek bilmediklerinden her yıl yeni bir kask alınması gerektiğini körü körüne savunmaktadırlar. Oysa ki motosiklet tutkunları, senelerini bu sevdaya verdiklerinden kaliteli bir kask tercih etmeleri halinde, çok uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kaskı kullanabileceklerini bilirler. Çok uzun yıllar ile nitelenen zamanın da elbette ki bir sınırı olduğu unutulmamalıdır. Kaskların büyük bir çoğunluğu için önerilen kullanım süresi yaklaşık olarak 5 yıldır.

‘Neden 5 yıl? ‘Sorusunu içinizden geçirdiğinize eminiz. 5 yıl süre, kaskın dış kabuk yapısı baz alınarak hesaplanan ortalama bir süredir.  Süre saptamaya konu olan kaskın dış kabuğu, kaskı her türlü darbeye karşı koruma sağlamak amacıyla çeşitli materyaller kullanılarak tasarlanmıştır. Kaskın iç kısmını oluşturan elyaf ve benzeri dokular, kaskın sürücünün kafa oturması yani kafa şeklini alması içindir. Ergonomik bir tasarıma sahip olan motosiklet kask modellerinin büyük kısmı benzer malzemeler kullanılarak imal edilmiştir. Burada ki temel amaç kaskın dayanıklılığını ve mukavemetini arttırmaktır. Motosiklet kasklarının temel amacı ise; kullanıcıya güvenliği ve konforu aynı anda sunmaktır. Satışa sunulan motosiklet kasklarının görsel estetiğe hitap etmesi, tüm kask modellerinin dış yüzeyinin parlak ve vernikli olmasından kaynaklanmaktadır. Kaskın görünümünü ve tasarımını zenginleştirmek ve dış kısmı her türlü darbeden korumak amacıyla özelleştirilen tasarımlar her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Kaskı meydana getiren tüm malzemeler satın alımdan sonra ilk 5 yıllık süreç zarfında kaskı korumayı başarmaktadır. 5 yıllık sürecin sonunda ise, kaskın koruyuculuğu ve sağlamlığı yok denecek kadar azalmaktadır.

Motosiklet Kaskı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Motosiklet kaskları ile ilgili yapılan değerlendirmelerde ortalama 5 yıllık süre içerisinde motosiklet kaskını değiştirmenin gerektiği yargısına varılmaktadır. Oysa ki motosiklet kaskını 5 yıl sonra hemen değiştirilmesi pek yerinde bir karar olmayabilir. Çünkü 5 yıl sonunda kaskın koruma yönü zayıflamaya başlasa da darbelere karşı koruma görevi devam eder. Bu nokta da dikkat edilmesi gereken en önemli püf nokta, kaskın yüzde yüz bir koruma sağlamayacağıdır. Kalite ve güvenlik standartları kapsamında önerilen tahmini kask değiştirme süresi 5 yıl olarak kabul edilmektedir. Satışa sunulan, motosiklet kasklarının raf ömrünün 5 yıllık bir süreyle sınırlı olmasındaki en önemli etkenin güneş ışınları olduğu bilinmektedir. Kaskı kullanıyor olmanız ya da direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmanız bu süreyi doğrudan etkileyecektir. Direkt olarak iletilen güneş ışınları, kaskın kimyasal yapısına nüfuz ederek olumsuz bir değişiklik meydana getiriyor. Kaskın kullanım süresini mümkün olduğunca uzun tutmak istiyorsak, kask kullanım ve temizliğine özen göstermemiz gerekmektedir. Kaskın dış yüzeyini temizlerken keskin malzemeler kullanmamalı ve yüksek ısıya maruz bırakmamalıyız. Bu konuda göstereceğiniz özen ve hassasiyet doğrudan kaskın boyasını ve cilasını etkileyecektir. Dikkatli bir şekilde kullanacağınız kaskın ömrü 5 yıldan da uzun sürecektir ancak 5 yılı dolduran kaskın güvenilirliğinin ve koruma gücünün azalacağı kesinlikle unutulmamalıdır. Yani genel olarak ‘motosiklet kaskımı ne zaman değiştirmeliyim?’ Diye düşünenleri aydınlatmak için, özetlemek gerekirse;

  • Kaskı satın alma tarihinin üzerinden beş yıl geçmişse,
  • Kullanım süresince sert bir şekilde düşmüşse ya da darbe almışsa,
  • İç süngerleri zamanla çökmüş ise ya da ilk aldığınız zamanki kadar sıkı sarmıyorsa,
  • Kaskın dışında boy kopması, çökük, çatlak var ise kaskınızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

Motorlu gezgin ailesi olarak siz değerli motor sevdalılarını kask ömrü konusunda aydınlatmaya çalıştık. Umuyoruz ki faydalı bir yazı olmuştur. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta, motosiklet kask ömrünün düşmemiş, darbe almamış kasklar için geçerli olduğudur. Kasklar elinizden sertçe düştüğü zaman dış katman kabuğunda görünen veya görünmeyen çatlak ve darbeler meydana gelir. Bu darbeler kaskın kullanım ömrünü mutlaka azaltacaktır. Net bir hesaplamaya ulaşmak isterseniz, hiç düşmemiş bir kask üzerinden hesap yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.