Motosiklet Mont Seçimi

Motosiklet Mont Seçimi

Motosiklet sürmek çoğu zaman bir tutkudur, en çok da hayattan zaman tasarrufu yapmaktır. Gideceğiniz yere kolay bir şekilde ulaşabilir, uzun yolculuklara çıkabilirsiniz. Motosikletler; bütün hakimiyetin sizde olduğu, sınırlarda bir eğlence halini de alabilir. İşte bu anlarda sizi koruyan motor aksesuarlarına güveniyor olmanız gereklidir. Motosiklet montu da kullanıcısını koruyan bir nevi emniyet kemeridir. Motosiklet mont seçimi makalesi size yardımcı olabilmek için kaleme alınmıştır.

Motosiklet kullanırken aksesuar seçimine can sağlınız için önem vermeniz gerekir. Doğru aksesuar seçimleri hem güvenliğinizi sağlar hem de dış etkilerden korunmanıza yardımcı olur. Motosiklet montu da motosiklet aksesuarları arasında en önemli olanlardan ve kaza anında size yardımcı olacak unsurlardan birisidir; bir nevi zırh görevi görür.

Motosiklet sürerken tüm etkilere karşı açık bir hedef halinde olduğunuzu unutmamanız gerekir. Motosiklet montu sayesinde; herhangi bir kaza anında, göğüs bölgeniz ile sırt bölgenizi koruma şansı elde edersiniz. Bu nedenle alacağınız ürünün size ne gibi faydalar sağlayacağını bilmeniz gerekir.

Alpinestars

Motosiklet Mont Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeni başlayan biri motosiklet mont seçimi yaparken hangi unsurları ele almalıdır sizler için sıraladık.

 • Montun tarzından çok koruyuculuğu ile ilgilenmeniz gereklidir.
 • Kış ve yaz ayları için farklı özelliklere sahip montlar edinebilirsiniz.
 • Kış aylarında su geçirmeyen mont tercih etmeniz önerilir.
 • Tekstil ürünleri ile üretilen bir motosiklet montu almak istemeniz halinde; kumaş özelliklerini incelemeniz gerekecektir. Kış aylarında da bu montu kullanmak isterseniz; su geçirmeme özelliğinin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.
 • Yaz için bir motosiklet montu alacaksanız; fileli olarak üretilen modelleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede sıcak havadan bunalma riskiniz ortadan kalkar.
 • Alacağınız mont hangi mevsime ait olursa olsun mutlaka; sırtında, göğüs bölgesinde, omuz bölgesinde ve dirseklerde korumalar olmalıdır. Korumasız bir mont alırsanız, korumalar için ekstra bir ücret ödemeniz gerekecektir.
 • Mutlaka bedeninize tam olan bir mont almanız gerekir. Üzerinize tam olarak oturmayan bir montun koruyuculuk özelliği de düşecektir.
 • Mont alırken; aldığınız mevsimin giyim şartlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Kışın kazak giydiğiniz zaman sizi rahatsız etmeyecek bir mont tercih etmeniz gereklidir.
 • Motosiklet montunun üzerinize tam olarak oturmasına yardımcı olacak; bel ile kol kısmının ayarlanmasına imkan veren montları da tercih etmeniz mümkün.
 • Bir mont alıp dört mevsim kullanmayı düşünüyorsanız, yaz kullanım için havalandırma delikleri sizin için hayati önem taşıyacaktır.

Motosiklet Montu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Motosiklet montu alırken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bazı detaylar vardır.

 • Montun hangi kumaş ile üretildiğine dikkat etmeniz gerekir.
 • Korumaların mont üzerinde dahil olarak bulunması her zaman önerilir ki, korumalar için ekstra ücret ödenmesin.
 • Motosiklet kullanırken sizi rahatsız etmemesi adına yaz ve kış dönemine uygun mont seçimleri yapılmalıdır.
 • Mont vücudunuz ile uyumlu olmalıdır.

Montun CE belgesine sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. CE uluslar arası bir güvenlik sertifikasıdır.

Dainese Motosiklet Montu

İlginizi Çekebilir: Kask Seçimi

Motosiklet Montları Hangi Malzemelerden Üretilir?

Motosiklet montlarını diğer montlardan ayıran temel özellikler içeriğinde kullanılan malzemelerdir. Motosiklet montlarında bilinen ve güvenilir markalarda; 3 farklı malzeme kullanılmaktadır.

 1. Kevlar: Yırtılma, sıcaklık değişimine duyarlı bir malzemedir.
 2. Superfabric: Dayanıklı bir malzemedir.
 3. Condura: Sürtünmelere karşı direnç gösteren bir malzemedir.

Alacağınız montun hangi malzeme ile yapıldığına bakarak kalitesi ile ilgili fikir edinebilirsiniz.

Unutmayın, motosiklet kullanırken ekipmanlarınız çok önemlidir. Mont için özellikle olası bir kaymada, yanmaya karşı dayanıklı olmalı ki, vücudunuza bir zarar gelmesin.

Instagram: motorlugezgincom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.