Safranbolu : Tarih Kokulu Şehir

Safranbolu : Tarih Kokulu Şehir

Safranbolu

Kendine has mimariye sahip olan evleri sayesinde Safranbolu, günümüzde birçok kişinin adını çoğu kez duyduğu şehirlerden biridir. Ayrıca barındırdığı kültürel ve tarihi mekânları ile de yılın her mevsimi birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Safranbolu’yu ziyaret edenlerin en çok dikkatini çekenlerden biri de Arnavut kaldırımlı sokaklarının yer almasıdır. Bu sayede şehrin sahip olduğu özgünlük kendini en şirin hali ile ziyaretçilerine sunuyor. Osmanlıdan kalma eski ahşap evleri ile ünlenen Safranbolu, Türkiye’de gezilip görülebilecek ve kamp yapılabilecek birçok yere de sahiptir. Ayrıca Safranbolu, yılın her mevsiminde yabancı turistin yanı sıra birçok yerli turisti de ağırlıyor. Bu nedenle belediye tarafından otobüs seferleri geliştirilmiş ve sıklaştırılmış durumdadır. Haftanın her günü Karabük’ten Safranbolu’ya otobüs seferleri bulunuyor. Hafta içi daha sık olsa da hafta sonları sefer sayıları daha az oluyor.

Kristal Teras

Kristal Teras

Safranbolu’nun doğal güzelliklerinden biri olan Kristal Teras, farklı mimarisi ile Tokat Kanyonu’nun en iyi izlenebileceği yerlerden biridir. Yerden 80 metre yüksekliğinde yer alan Kristal Teras, Türkiye’de yer alan ilklerden biridir. Zemini kırılmaz camdan yapılan teras, manzarayı seyrederken üzerinde heyecanla gezinilebilecek farklı yerlerden biridir.

Kaymakamlar Gezi Evi

Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu’da yer alan birbirinden güzel tarihi evlerden biridir. Kaymakamlar Gezi Evi’nin kapı, duvar, pencere pervazları ve hatta tavanı dahi bir sanat eseri gibi işlenmiş ahşap mimarisinden oluşuyor.  Kaymakamlar Gezi Evi toplamda 3 kattan oluşuyor ve içerisinde 7 adet oda barındırıyor.

İlginizi Çekebilir : Kamp İçin Düşünebileceğiniz 10 Muhteşem Rota

Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi

Safranbolu şehrini ayaklarının altına almış bir şekilde izleme şansının elde edildiği Hıdırlık Tepesi, kartpostal gibi fotoğraflar çekmek için yaratılmış gibidir. Safranbolu’nun girişindeki tepesinde yer alan Hıdırlık Tepesi’nde manzara eşliğinde çay, kahve içmek isteyenler için hizmet veren bir kafe de bulunuyor.

Yörük Köyü

Yörük Köyü

Safranbolu sokaklarında, tahrip olmaları dolayısı ile birçoğu yıkılmaya yüz tutmuş evler ve konaklardan oluşuyor. Yörük Köyü, Safranbolu’nda açık hava müzesi şeklinde sergilenen bir köydür.

Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu ilçesinin kültürel ve tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzelliğinin keşfedilebileceği bir yerdir. Tokatlı Kanyonu giriş ücreti kişi başı 3 liradır. Karadeniz filmlerinin içerisindeymiş hissi ve kuş cıvıltıları, yemyeşil doğası ile yılın her mevsimi ziyaretçilerine açıktır.

İnce Kaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri

116 metre uzunluğunda 6 kemerli oldukça görkemli bir yapı olan İnce Kaya Su Kemeri, Kristal Teras ziyaret edildikten sonra ardından Tokatlı Kanyonu’na inildiğinde sol tarafta kalıyor. Bu su kemeri, Osmanlı Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından, Safranbolu’ya su getirmek için yaptırılmıştır.

Instagram : motorlugezgincom

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği ile Sağlanmaktadır.