Sisli Havalarda Motosiklet Sürmek

Sisli Havalarda Motosiklet Sürmek

Öncelikle şunu belirteyim, eğitmen değilim. Aşağıdaki bilgiler tamamen tecrübelerimden edindiğim bilgilerdir.

Sisli Havalarda Motosiklet Sürmek

Kış mevsimi görüşün çok düşük olduğu ve sisli havaların yaşandığı mevsim olarak bilinir. İnsanlar genellikle arkadaşlarıyla birlikte güzel vakit geçirmek için doğaya, kampa ya da yürüyüşe gider. Sezon boyunca, motosiklet meraklıları havanın nispeten daha iyi olduğu zamanları seçerek kampta doğayla iç içe vakit geçirmek için fırsat kollarlar. Ancak, özellikle sabahın erken saatlerinde motosiklet sürmek sis kaplamış bir yolda çok zor olabilir. Potansiyel tehlikeler hakkında ön görülü, bilgi sahibi olan bir sürücü hayati önem taşıyabilir. Sisli havada, güvenli şekilde motosiklet sürebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

Hız :

Hız sis olmaksızın dikkat edilmesi gereken başlıca konudur. Her eğitimde doğru hızın, yolun size ait bölümünde, önünüzde açık ve engelsiz olduğunu görebildiğiniz mesafede durabilecek hızda giderseniz, doğru hızda olduğunuz öğretilir. Sis durumunda, ani hareketlerden kaçınmak ve kontrolü kaybetmemek için, her zaman sürdüğünüz hızdan biraz daha yavaş sürmeniz gerekir. Sisli havalarda yer kaygan olacağı için, motor freni işinize yarayabilir.

Mesafe :

Sisli havada sürüş yaparken, önünüzdeki aracın ani fren yapabileceğini göz önünde bulundurun. Uygun mesafeyi korumak, önünüzdeki araca arkadan çarpmanızı önleyecektir.

Görünürlük :

Görünürlük, siste ya da yağmurlu havada sürerken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biridir. Ne kadar görünürseniz, çarpışmalardan kaçma şansınız o kadar fazla olur. Görünürlüğü arttırabilmek için, reflektörlü yelek, reflektörlü mont, reflektörlü bot, vb… kullanmanız olası bir kazayı önleyebilmektedir.

Sol Şeritte Sürmek :

Olabildiğince sol taraftan sürerek, arkanızdaki aracın olası şekilde sollamaya çıkarak sizi görmeyeceği ve size çarpacağı kazaların önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca size her zaman kaçış manevrası yapabilmeniz için fazladan alan sağlayacaktır.

Temiz Vizör :

Sisli havalarda yola çıkmadan önce, kaskınızın vizörünü iyice temizlediğinizden emin olun. Daha iyi görüş sağlayabilmek için, su kaydırıcı spreylerden yararlanmak da iyi bir fikir olabilir.

Fren Lambaları :

Motorunuzun arka frenine belirli aralıklarla dokunmak, arkanızdaki sürücülerin sizi fark etmelerini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği ile Sağlanmaktadır.