Tarihi Kent Konya’da Gezilecek Yerler

Tarihi Kent Konya’da Gezilecek Yerler

Medeniyetler şehri olarak yankı uyandıran, Mevlana’ya yuva olan, Nasreddin Hoca gibi zatı yetiştiren tasavvuf şehri Konya’ya yolunuz düşerse mutlaka görmenizi isteyeceğimiz bazı yerler var. Yaşanmışlığın izlerinden olsa gerek ki, en büyük yüz ölçümüne sahip olan Konya’nın bambaşka bir atmosferi vardır.

Kültür turizmi açısından birçok medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye’nin illeri, dünya çapında yankı uyandırmaktadır. Konya ili ise kültür turizminin yanı sıra inanç turizmi ile nam salmıştır.

Tarihi kent Konya’da gezilecek yerler o kadar çoktur ki, ruhunuzun doymasına izin vermek için 2-3 gün gezmenizi ve konaklama yapmanızı tavsiye ederiz. Tarihte bir yolculuğa çıkmak için yapmanız gereken şey ise oldukça basit! Tatil rotanızı Konya’ya çevirerek eşsiz bir yolculuk deneyimine hazırlanabilirsiniz. Motosiklet tutkunlarına özel olarak kaleme aldığımız bu yazımızı okuduktan sonra Konya ile ilgili bir bilgi birikimi elde etmiş olacaksınız.

Motosiklet İle Konya’ya Nasıl Gidilir?

İç Anadolu bölgesinin tam göbeğinde yer alan Konya, ovaları ile meşhurdur. Dümdüz olarak nitelendirilen yolları oldukça geniş bir yapıdadır. Motosiklet kullanımına elverişli olan yolları ve ana hat bağlantı noktasında olan konumu ile motosiklet tutkunlarının muhakkak ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Motosiklet tutkunlarının paylaşımına istinaden elde ettiğimiz rotaları, tersten veya doğrudan takip ederek Konya’ya varabileceğinizi belirtir ve keyifli bir yolculuk dileriz.

 • Yedigöller-Yazıgöl-Kapıgöl-Darboğaz
 • Keklecik Dağı – Eğrigöl – Tanzıt Vadisi – Pozantı
 • Taşkent -Bağcılar-Balkusan- Sartavul Yaylası
 • Sarıhacı – Hadim – Taşkent – Gazipaşa – Anamur – Aydıncık

Konya’da Gezilecek Tarihi Mekânlar Nelerdir?

Bir şehir turu düşünün, uçsuz bucaksız bir ovanın içinde ve her köşesi yaşanmışlık kokan, ruhunuzun doyup hayata bambaşka bir gözle bakacağınız… Şimdi birde aynı ili, ruhunuzu özgür bırakan motosiklet turu ile gezdiğinizi düşünün. Ruhunuzun, beyninizin ve hatta kalbinizin enerji dolduğunu hissedebiliyor musunuz? Cevabınız evet ise, bu hayali gerçek kılacak bir rota ve plan hazırlama vakti gelmiş demektir. Bu eşsiz gezinize yön vermek için sizi daha fazla bekletmeden hemen tarihi kent Konya’da gezilecek yerlere göz atalım.

 1. Mevlana Müzesi: İslam kültüründe yarattığı felsefesi nedeniyle büyük bir öneme sahip olan Mevlana Celaleddin Rumi, müzesi ile de çok ilgi çekmektedir. Geçmişten bugüne kadar tarihi dokusuna koruyan Mevlana dergâhı, 1926 senesinde müze olarak halka açılan tarihi mekânın yeşil kubbesi göze çarpmaktadır. Mevlana müzesi geçmişten bugüne ücretsiz olarak misafirlere kucak açmaktadır.
 2. Karatay Medresesi: Anadolu Selçuklu dönemine ait bir yapıt olan bu medrese, dönemin taş işçiliğini gözler önüne seriyor. Çini eserini taşıyan medrese kapısı ise, adeta gözlerinizi büyülüyor. Selçuklulardan sonra Osmanlı’nın da kullandığı medresede, dönemin çini eserleri sergileniyor.
 3. Konya Arkeoloji Müzesi: Türkiye’nin en eski 2. Arkeolojik müze unvanına sahip olan Konya arkeoloji müzesi, İstanbul arkeoloji müzesinden sonra en yaygın bilinen müzedir. 1901 senesinde hizmete açılan müze, tarih boyunca 3 kez taşınmıştır. Konya arkeoloji müzesinde, neolitik çağ eserlerinden tunç çağı eserlerine kadar medeniyet izlerine yansımak mümkündür.
 4. Konya Etnografya Müzesi: Meram ilçesinde yer alan etnografya müzesi, ilk kuruluşunda bir eğitim binası olarak hizmete sunulmuştur. 1975 senesinde müze olarak dönüşüm yaşayan bina, Konya kültüne ilişkin birçok etnografik esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserlerin arasında, süs ev eşyaları, el dokuma kilimleri gibi günlük kullanıma uygun eşyalar yer almaktadır.
 5. Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi: 1942 yılında kurulan medrese, Selçuklu ve Osmanlı döneminde aktif bir şekilde medrese olarak hizmet vermiştir. Zamana bağlı olarak yaşanan tahribatlar sebebiyle yenileme işlemine tabii olan medrese, 1960 senesinde müzeye çevrilmiştir. Duvarları süsleyen çiniler ile sanata hizmet eden medrese turistlerin ilgisini çekmektedir.
 6. Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Rüştü Bey konağının kamulaştırılması ile ziyarete açılan müze, Konya’nın Akşehir ilçesinde yer almaktadır. 13.yüzyıl dönemine ilişkin başta ahşap kültürü olmak üzere birçok kültür unsurunu barındıran müzenin tam ortasında Şeyh Eyüp Türbesi yer almaktadır.
 7. Alaeddin Camii ve Sultanlar Türbesi: Konya’nın meşhur tepelerinden olan Alaeddin tepesinde yer alan Alaeddin Camii, din turizmine ışık tutmaktadır. Alaeddin Keykubat döneminde yapımı tamamlandığı için bu ismi alan camii, türbe mimarisinin en iyi örneklerinden birisi olan Sultanlar Türbesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.