Tarihin En Çekici Beldesi: Amasra

Tarihin En Çekici Beldesi: Amasra

Amasra

Tarihi 3000 yıl öncesine dayanan Amasra, yıllar boyu değişik isimler ile anılmış ve tarihi boyunca birçok medeniyete başkentlik yapmış, küçük bir batı Karadeniz beldesidir. Batı Karadeniz’in en güzel beldelerinden biri olan Amasra, daha önceleri Sesamos, Amastris ve Samastro isimleriyle anılmıştır. Belde küçük ve dar bir belde olduğu için, her yeni gelen medeniyet tarafından önce yıkılmış daha sonra üzerine yeni binalar yapılarak tekrar kurulmuştur.

Amasra

Milattan önce Kraliçe Amastris tarafından yönetilen bölge, 16 yıl boyunca Sesamos olarak anılmıştır. Bu onun ilk adıdır. O zamanlar Symoikismos Siteler Birliğinin başkentliğini üstlenmiş olan belde, bağımsızlığını ilan ettikten sonra Kraliçe Amastiris’in adıyla anılmaya başlamıştır. Kraliçe bu beldeyi, dünyanın en güzel beldesi haline getirmeyi amaçlamış ve beldeye çeşitli tapınaklar, agoralar, akropoler ve şehir surları yaparak şehrin bambaşka bir hal almasını sağlamıştır.

MÖ 70’lere gelindiğinde, belde Roma egemenliğine girmiş ve satraplıklarla yönetilmeye başlanarak, satraplıkların Pontus bölümünün başkentliğini yapmıştır. MS 395 yıllarında, Roma imparatorluğu Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldığında Amasra Bizans sınırları içerisinde kalmış ve en iyi dönemini yaşamıştır. Bizans İmparatorluğunun zayıfladığı yıllarda, Amasra’da Cenova etkisi görülmüş ve yıllar sonra Bizans tarafından Cenovalılara bırakılmıştır. Bu dönemde kent liman ve kültür merkezi haline gelmiştir. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından alınmış, Türk egemenliğine geçmiş ve bir daha Türk egemenliğinden çıkmamıştır.

Amasra

Günümüzde genel olarak Cenova döneminden kalma eserleri barındıran Amasra, yoğun ilgi görmekte ve her yıl milyonlarca turist çekmektedir. Harika bir manzaraya ev sahipliği yapmasının yanı sıra, yıllardır var olan kültür birikimini ziyaretçilerine yansıtarak onları adeta büyüler. Türkiye’nin 4 bir yanından antik eserleri ile ziyaretçi çeken belde, Kraliçe Amastris’in havuzuna, Direkli Kaya’ya, Cenavolılara ait kiliselere, meşhur Amasra Kalesi’ne, arkeolojik ve etnografik bulgulara sahiptir. Halk arasında Ağlayan Ağaç olarak bilinen ağacı, Kuşkaya Anıtı ve Çekiciler Çarşısı ile dikkat çekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Çanakkale Ve Çevresinde Görülmesi Gereken Yerler

Ne Yenir?

Ağızlarda muhteşem bir tat bırakan yemekleri de tartışmasız mükemmeldir. Her yıl milyonlarca kişi, yalnızca bu yemekleri yemek ve Karadeniz’in temiz havasında kafa dinlemek için Amasra’ya gelmektedir. Amasra tatlısı ve yoğurt tatlısı ile ünlü olan belde, tüm misafirlerine yemeklerini sunmaktadır.

Amasra

Yakınlarına hediye göndermek isteyenlerin çeşitli olarak bulabileceği el emeği hediyelikler, Amasra’da uygun fiyata satılmaktadır. Gelenin birkaç kez daha gelmek isteyeceği belde, yaz kış turizme açıktır ve sürekli yoğun bir ilgi ile karşılaşmaktadır. Özel araç, motosiklet veya otobüs ile ulaşım sağlanabilen belde, özellikle yaz aylarında sabah saatlerine kadar oldukça canlıdır.

Instagram: motorlugezgincom

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.