Türkiye’nin En İyi Motosiklet Rotaları

Türkiye’nin En İyi Motosiklet Rotaları

Motosiklet tutkunları pandemi döneminde evde geçirdikleri vakitleri haritalardan yeni rotalar arayarak geçirmişlerdir. Eşsiz bir konuma sahip olan ülkemizin dört bir köşesi nice güzelliklerle doludur. Sizlerde motosiklet sevdasına sahipseniz ve Türkiye’nin en iyi motosiklet rotalarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Siz değerli okuyucularımıza faydalı olabileceğini düşündüğümüz bu yazımızda, motosiklet rotalarını derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Bayburt: Soğanlı Geçidi

Bayburt: Soğanlı geçidi 2035 metre yüksekliğe ve 29 keskin viraja sahip olup Dünya’nın en tehlikeli yolları arasındadır.  Soğanlı geçidi sisli ve yağmurlu havanında etkisiyle Türkiye’nin gerçek cesaret gerektiren bir yolu olmasıyla motosikletçilerin uğrak rotaları arasında yer almaktadır. Gerçek adrenalin seven motosikletçilerdenseniz soğanlı geçidi haritanızda işaretlemek için ideal bir yerdir. Bu rota için size vereceğimiz en önemli tavsiye ise, son derece dikkatli olmanızdır.

İstanbul – Kırklareli Rotası; İğneada

Gidiş yolunun zor ancak varılan noktanın son derece keyifli olduğu rotalardan bir tanesi olan İğneada rotası sık bir şekilde ziyaret edilen rotalardandır. Motosiklet rotasını tamamladığınızda, karşınızda tüm güzelliği ile sizi izleyen bir orman ile karşılaşacaksınız. İğneada’da yer alan longoz ormanları, muhakkak görmeniz gereken ormanlardan biridir. Motosiklet ile bu ormanı ziyaret etme şansına sahip olacaksanız, bol oksijenin keyfini çıkarmadan sakın dönmeyin. Rotada, Kırklareli il sınırından sonra sırasıyla Saray, Kıyıköy, Göngörmez, Bahçeköy rotalarını ziyaret etmeniz gerekecektir.  Bu rotaların ardından sırasıyla, Hamidiye-Kışlacık-Kızılağaç-Demirköy rotasını da ziyaret ederek İğneada’ya varmış olacaksınız. Trafik yoğunluğuna sahip olmayan bu rotaları ziyaret etmenin tek şartı dağlarda ki kesin virajlarda çok dikkatli olmaktır. Rotasını geliştirmek isteyenler isterlerse Bulgaristan sınırına kadar ilerleyebilirler.

Gökçeada-Bozcaada

Motosiklet sevdalıları için bir klasik haline gelen ada sürüşlerini hayatınızın bir parçası haline getirmenizi tavsiye ederiz. Başlangıç rotanız feribota ulaşımınızı belirleyen ilk faktör olduğundan, ulaşımın zorluğunu ve kolaylığını belirleyecektir. Eğer başlangıç rotanız İzmir ise;  Ezine’deki Geyikli Limanı’ndan, başlangıç rotanız İstanbul ise de Kabatepe Limanı’ndan adalara feribotla ulaşmak son derece kolaydır. Motosiklet tutkunları, sürüşü tamamladığında tabiat ananın tüm güzellikleri ile karşılaşacağını bilmektedir.  Ancak hiçbir şey kolay olmayacağı gibi böyle bir doğa manzarası ile buluşmakta kolay değildir. Keskin virajlara sahip çeşitli yollar ve engebeli dağlar bir imtihan misali, motosiklet tutkunlarını beklemektedir. Motosiklet sevdalarına önereceğimiz en önemli püf noktalardan biri ise, yol güzergâhında yer alan Rum köylerini ziyaret etmeyi unutmamanız. Bademli, Zeytinli gibi köyleri ziyaret edip, farklı lezzetler katmak size kesinlikle ilham verecektir!

Antalya – Muğla Rotası

Antalya’dan başlayan eşsiz rotayı sırasıyla; Kaş, Kalkan, Demre, Muğla Fethiye, Gökova takip ediyor. Muğla’da sonlandıracağınız rotayı dilerseniz bodrumda bitirebileceğiniz gibi dilerseniz de Bitez, Akyarlar ve Turgut Reise doğru devam edebilirsiniz.  Yeşil ile mavinin sonsuz bir boşlukta birleşimine tanık olacağınız bu rotanın en kötü yanı ise, bu eşsiz manzarayı sürekli fotoğraflamak için yapacağınız duruşlardır. Bu eşsiz rotayı izlerken ara ara köylerde molalar vermeyi ve ege lezzetlerini tatmayı unutmamanı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kumbağ – Şarköy Rotası

Motosiklet tutkunlarının genellikle günü birlik olarak tercih ettiği rotalardan biri olan, Kumbağ-Şarköy rotası İstanbul’a çok yakın bir yerdir. Mesafenin az olması, bu rotayı popüler kılan en önemli özelliktir. Tekirdağ- Kumbağ rotasından başlayan yolculuğu sırasıyla, Ganos Dağları, Uçmakdere Köyü ve üzüm bağları takip etmektedir. Son rota olan Şarköy’e varınca bisiklet sevdalıları ile karşılaşmanız son derece mümkün bir ihtimaldir. Kumbağ-Şarköy rotasında yer alan Uçmakdere virajları, eşsiz manzarasıyla dikkat çekmektedir. Bu rota için son derece dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Ankara-Tuz Gölü Rotası

İç Anadolu’nun bozkırları içerisinde yer alan Ankara’dan başlayan eşsiz rotanız, ayçiçeği tarlalarından eşsiz bir doğa harikası olan bembeyaz Tuz Gölü’ne varınca sonlanmaktadır. Kış ayı gelmeden mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Soğuk bir iklime sahip olan İç Anadolu bölgesini kapsayan bu rota, kış ayında çeşitli buzlanmalara tanıklık edecektir. Kaza riskini en aza indirmek için, yaz günlerinde plan yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ankara’dan başlayan rotayı sırasıyla; Köprüköy, Bayramözü, Hirfanlı Barajı, Acıkuyu ve Tuz Gölü rotası takip etmektedir. Bu rotayı ziyaret ederken ara ara molalar vermeyi ve İç Anadolu’nun samimi insanları ile sohbetler etmeyi unutmayınız. Keyifli bir sürüş olmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.