Yamaha R25 İncelemesi

Yamaha R25 İncelemesi

Yamaha YZF-R25

Yamaha’ nın “Süper Spor” sınıfında bulunmasına Yamaha R25 motosiklet modeli, günlük kullanım ihtiyaçlarına da yanıt vermesini sağlayacak donanımlar barındırıyor. Yamaha’ nın Türkiye’ de ilk piyasaya sunduğu dönemde sektördeki muadillerine oranla hem tasarım hem konfor hem de performans kapasitesi açısından önemli farklılıklar sağlıyordu. Bu avantajları da Yamaha’ nın bu modelinin oldukça popüler hale gelmesine ve efsaneleşmesine neden oldu. Çok yoğun ilgi gören modele ilişkin yenilenen teknoloji ve tasarımıyla yeniden piyasadaki yerini alıyor.

İlginizi Çekebilir : Honda Cb125 R

Yamaha R25 Teknik Özellikleri

Yamaha’ nın 250 cc olan ancak, daha yüksek cc’ li bir motosiklet kullanımı gerçekleştiriyormuş hissi uyandıran Yamaha R25 modelinde, çift silindir bulunuyor. Sıvı soğutma özellikli R25, 4 sübaplı, “DOHC” motor karakterli, 249 cc kapasiteli motora sahiptir. Yüksek motor gücü ile 35.5 Hp beygir üretimi kapasitesine sahiptir. 26 Nm tork üretimli motor bloğuna sahiptir. 6 vitesli motorunun yanı sıra Euro 4 standartlarına uygundur. Motoru 35.5 Hp beygir gücünü 10.750 Rpm (devir)  ile üretebilirken, 22.6 Nm beygir gücünü 10.000 Rpm (devir) ile üretebiliyor. 7000 Rpm ile birlikte 250 cc motor sınıfında olmasına rağmen daha üst cc’ li bir motor gücü hissi sağlıyor. Aynı zamanda da motorunun “DOHC” karakterli olması sayesinde düşük devirlerde de önemli bir performans verimliliği sağlıyor.

Yamaha YZF R25

Yüksek motor gücüyle fark yaratan Yamaha R25 modeli, özellikle içerisinde bulunduğu 250 cc sınıfı için pek de gerçekçi olmayan 180 km/s son hız yapısına sahiptir. Üstelik bu yüksek hız seviyesinde sürücüyü rahatsız etmeyen ve konforlu bir sürüş özelliği sunuyor. R25 için fabrika çıkışı olarak belirlenen ideal son hız sınırları ilse 150 km/s ile 155 km/s aralığındadır. Efsaneleşmesini sağlayan özelliklerinin dışında en fazla şikayet edilen noktalardan birisi olan yakıt tüketimi için önemli iyileştirmeler içeriyor. Euro 4 motor özelliği sayesinde 100 kilometrede 3.5 litre ile 4.5 litre aralığında bir yakıt tüketimi sağlıyor. Yakıt hacmi ise 14 litre olarak belirlenmiş. Bu şekilde tek depoyla 300 ile 380 kilometre aralığında mesafe kat edebilme potansiyeli sağlıyor.

R25

 

Yamaha R25 Tasarım Özellikleri

Yüksek süratlerde dahi stabil ve dengeli bir performans sunabilen Yamaha R25 modelinde ağırlık dağılımı çok dengelidir. Net ağırlığı 170 kilogram olan R25, sınıfına göre hafif bir motosiklet olarak değerlendirilebilir. Yamaha’ nın R6 modelinde kullanmış olduğu ağırlığın 50%-50% formunda ön ve arka kısma dengeli dağıtılması özelliği R25’ te de kullanılmış. 780 mm sele yüksekliği ve 1380 mm aks aralığı bulunuyor.

Instagram : motorlugezgincom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.