Yoğun Trafikte Motosikletliler İçin Şerit Kullanımı

Yoğun Trafikte Motosikletliler İçin Şerit Kullanımı

Ülkemizde henüz yeni yeni gelişmekte olan motosiklet alışkanlığı, araç sürücüleri tarafından daha kavranamamış durumda. Çoğu zaman motosikletlerinde bir araç olduğu, trafikte en az kendileri kadar hak sahibi olduğunu unutmaktalar. Ancak burada motosiklet sürücülerinin de payı oldukça fazladır. Şerit kullanımına dikkat etmemekte ve çoğu zaman motosikletin boyut ve manevra kabiliyetinden faydalanıp şerit ihlalleri yapılmakta. Bu durumun önüne geçmek için değişime önce kendimizden başlamamız gerekiyor. Bir canın değeri hiçbir mala ya da paraya denk tutulamaz. Bunu asla unutmamak gerekir.

Motosiklet Sürücüsü Trafikte Şeritleri Nasıl Kullanmalıdır?

Araçlar şeritleri ortalayarak giderler. Şerit mesafeleri araçların birbirinden güvenli mesafede sürüş yapabilmesi için ayarlanmıştır. Ancak motosiklet kullanıcıları bunu yapmamalı. Şeridi tam ortalamak kaza anında ciddi sıkışmalara ve can kayıplarına yol açabilir. İki şerit arası mesafeyi göz kararı bir şekilde üç parçaya böldüğümüzü varsayarsak böldüğümüz çizgilerin üzerinden gitmek mantıklı olacaktır. Daha kolay bir anlatım ile iki şerit arası mesafeyi beş parçaya böldüğümüzü varsayalım. Kullanacağımız kısımlar ikinci ve dördüncü dilimler olmalıdır. Bu şekilde arkadan gelebilecek herhangi bir kaza durumunda kenarlardan ani bir atılma ile kaçmak mümkün olacaktır.

Takip mesafesi her zaman korunmalı, şerit değiştirirken sinyal verilmeli ve diğer şeritlerden gelen araçlar kontrol edilmelidir. Nasıl olsa daha hızlıyım ben diyerek hareket etmek hayatınıza mâl olabilir.

Sürüş esnasında şeridinizde giden öndeki aracı asla ortalamayın. Araçlar giderken çukur, tümsek ve buna benzere şeylerle karşılaştıkları vakit bu tür engelleri tekerlere gelmeyecek şekilde ortalarlar ve aracın orta boşluğunda kalmasını sağlarlar. Motosiklet sürücüleri de şerit kontrolünü bu şekilde yapmalıdırlar.

Yağmurlu ya da yağışlı havalarda şeritlerin kenarlarına fazla yaklaşılmamalıdır. Eğimli olan yol, yağışları yan taraflara doğru dağıtır ve bu yağmur ya da kar suları toz ve çamur gibi maddeleri beraberinde taşır. Bu da motosiklet sürücüleri için ciddi bir sorun demektir.

Şerit Değişimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosiklete yeni başlayanların e büyük hatalarından birisi şerit değişimidir. Şerit değiştirirken kontrolsüz bir şekilde geçiş gerçekleştirirler. Bu tamamen yanlıştır. Üzerinde bulunduğunuz motosiklet, gittiğiniz yoldaki tüm araçlardan daha hızlı olsa bile şerit değiştirirken her türlü etmeni göz önünde tutmak gerekir. Önünüze çıkabilecek en ufak bir taş ya da moloz parçası arabalara etki etmezken sizleri ölümle sonuçlanan kazalara götürebilir. Kontrolsüz şerit değişimi yaparken çıkabilecek en ufak problem arkanızdan gelen aracın kaza yapmasına neden olabilir. Bu yüzden geçişleri kontrollü ve sinyal vererek yapmak gerekir.

Şerit değişimi yaparken önünüzdeki aracın konumunu kontrol etmeyi unutmayın. Önünüzdeki araçta anlık bir kararla şerit değiştirebilir ya da herhangi bir durum ile karşılaşıp ani bir hareketle direksiyonu sizin geçeceğiniz şeride yöneltebilir. Trafikte dikkat her zaman önemlidir.

Şerit Değişimi Sırasında Motorcunun Yapması Gereken Nedir?

Şerit değiştirmeye karar verdiğinizde yapacağınız ilk iş arkadan gelen aracı kontrol etmek olmalıdır. Bunu da aynaları kullanarak yapabilirsiniz. Arkaya bakarak omuz üzerinden geriden gelen araçları kontrol etmekte bir tercihtir ama bu kısacık kontrol süresinde önünüzde herhangi bir şey belirebilir. Bir saniye gözünüzü yoldan ayırmanız ile 20-30 metre arasında bir yol almış olmanız demektir. Bu da ciddi bir mesafedir.

Şerit değiştirirken motor üzerindeki ağırlığınızı kontrol etmeniz gerekir. Yüksek hızlarda şerit değişimlerinde ağırlık kontrolü yapılmazsa motordan düşmeye giden kazalara sebep olabilir.

Sinyal kullanımı bir alışkanlık haline getirilmelidir. Arkadaki ya da öndeki araç sizin ne yapacağınızı tahmin edemez. Bunu bilip buna göre hareket etmek gerekir.

Fren mesafesini her zaman tahmin ederek sürüş yapmak gerekir. Kullandığınız motosikletin lastik durumunu ve yol durumunu düşünerek fren mesafesini hesaplamak gerekir. Motosiklette yapılacak ani frenler, kullanılan aracın yan yatmasına ve ciddi yaralanmalara ve sakatlanmalara sebep olabilir. Şerit değişimi sırasında gelebilecek ani problemlere karşı her zaman temkinli olunmalıdır.

Sisli havalarda mümkün olduğunca şerit değişimi yapılmamalı ve bulunduğunuz şeritte hızınızı sabit tutarak gitmelisiniz. Çok fazla gerekmedikçe hızınızı arttırmayın ve şerit değiştirmeyin. Bölünmemiş karayollarında ise şerit değiştirirken sollama yapmayın. Karşıdan gelecek aracı fark etmeniz neredeyse imkânsız olabilir.

Unutmayın. Gidecek hep daha fazla yol var. Gaz kesmeden yolunuza devam edin. Hayat akıp giderken, giden hayatınız değil motorunuz olsun. Hayatta kalın. Bir ömür boyu motosiklet sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.