Yol Vergisi – Paketteki Sürpriz Yumurta 2020

Yol Vergisi – Paketteki Sürpriz Yumurta 2020

Yol Vergisi

Yol Vergisi – Son günlerde Ak Parti‘nin çalışmalarına devam ettiği yeni yerel yönetim taslağı belediyelerin gelirlerini arttırma yönünde olacak. Taslakta adı geçen “Yol ve Trafik Payı” ile beraber araç sahiplerine yeni bir vergi yükü getirmektedir.

Taslakta adı geçen Yol ve trafik Payı yaklaşık olarak Motorlu Taşıtlar vergisinin %10’u kadar olacak. Bu yeni pay bir gelir havuzunda toplanacak olup nüfusları ve yüzölçümleri oranınca belediyelere fon olarak aktarılması öngörülüyor.

İlgili taslakta adı geçen bir diğer gündem maddesi, Çevre Vergisi’nin arttırılması hedefleniyor. Taslakta eski büyükşehir ve il belediye başkanlarına yeşil pasaport verilmesini, büyükşehir belediyelerinin genel sekreterleri ve yardımcılarının aranmasında yeni kriterler, ücretsiz toplu taşıma saatlerinin mesai saatlerine göre düzenlenmesini öngörmektedir.

Belediyeler tasarıya göre mesai saatleri başlangıç ve bitiş saatlerine göre sınırlı olarak 65 yaş ve üzeri yurttaşların ücretsiz yararlanmasıyla alakalı düzenlemeler yapılabilecek.

Yol ve Trafik Vergisi

Yol Vergisiyle Beraber Gelenler

Yol ve Trafik Katkı Payı ile ilgili fon akışında da yeni bir düzen söz konusu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile beraber yüzde 10 gibi bir oranda alınacak. Alınan bu pay Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tahsil edilecek.

Toplanan bu para belediyelerin altyapı hizmetleri, ulaşım, üstyapı vs hizmetlerde kullanılacak. Vergi fonundan hangi belediye ne kadar pay alacağı ise yüzölçümü ve nüfusa göre orantılı olarak dağıtılacak. Fondaki para büyükşehirlere İller Bankası üzerinden dağıtılacak. Vergiyle alakalı bir diğer spekülasyon ise mevcut hükümetin belediyelere bu paranın verilmesini Karayolları Holding için çalışın mesajı olarak yorumlanarak verilmesi yönünde olduğudur.

İlginizi Çekebilir : Trafik Kurallarını İhlal Eden Sürücüler Daha Fazla Trafik Sigortası Primi Ödeyecek

Öngörülen Rakam; 2,1 Milyar TL

Yeni gelecek Yol Vergisiyle beraber toplamda 2,1 Milyar TL değerinde bir fon öngörülmekte. 2018 yılına bakıldığında Karayolları Genel Müdürlüğü toplam harcama tutarı yaklaşık 33,5 milyar TL. Bu tutarın iki katı kadar da vergi ve ücret geliri elde edildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü bu paranın 7,5 Milyar TL’sini kurum içi harcama iken 25,5 Milyar TL yaptığı yatırımlardır. Toplanan paranın 68,4 Milyar TL olduğu ve kalan 34,9 Milyar TL ise bütçeye aktarıldı. 2020 yılı bütçede tahmin edilen Karayolları Vergisi miktarı 20,6 Milyar TL yani bu hesaba bakıldığında öngörülen Yol Vergisi miktarı da 2,1 Milyar TL daha eklenmiş olacak.

Yol Vergisi ve Belediyeler

Karayolları Holding yaptığı yatırımların iki katı kadar bir para devlet bütçesine kazandırıyor. 2020 yılı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi karayolu ulaşımı yatırımı 2 milyar 344 milyon TL, Ankara için bu rakam 1,25 TL iken İzmir için ise 950 milyon TL’dir. Diğer en büyük harcamayı yapacak olan 11 belediye de ulaşıma 6 milyar TL bütçe ayırdılar.

Bu sayede belediyelerden Karayolları Holding’e fon akımı olacak. Özellikle belediyeler bu sayede hem para alacaklar hem de ulaşıma zam yapacaklar. Özellikle Ankara’da son bir yılda 2,75 TL olan ulaşım ücreti 3 TL’ye çıktı. Adana‘da 2,3 TL’den 2,8 TL’ye çıktı.

Karayolları Genel Müdürlüğü 2019 yılında 125,4 Milyar TL ile karayolları projeleri yaptırdı. Fazladan toplanan 112,9 Milyar TL de hazineye geçti. Karayolları Genel müdürlüğü kişi başına bir yıl içerisinde 218 TL yatırım yapmış oldu.

Ankara, 221 TL, İstanbul, 151 TL ve İzmir’de ise 218 TL olarak hesaplandı. Bu açıdan bakıldığında Belediyeler bu duruma itiraz etmeyeceklerdir.

Yol Vergisi ile İlgili Diğer Düzenlemeler

Alınacak ‘Yol ve Trafik Katkı Payı’ ile beraber Cumhurbaşkanı bu oranı % 1’e düşürebilecek ve iki katı % 20’ye çıkarabilecek. Toplanan paranın %90’ı nüfusa bağlı ve %10’u ise yüzölçümü kriterlerine göre dağıtılacak. Bu paranın % 40’ı büyükşehir belediyelerine geri kalan pay % 60’da ilçelere aynı yüzölçümü ve nüfus oranında dağıtılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.