Trafik Kurallarını İhlal Eden Sürücüler Daha Fazla Trafik Sigortası Primi Ödeyecek

Trafik Kurallarını İhlal Eden Sürücüler Daha Fazla Trafik Sigortası Primi Ödeyecek

Zorunlu trafik sigortası araç sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu olan olası bir kaza ve hasar durumunda karşı tarafa verilecek zararları güvenceye alan bir sigorta işlemidir. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan hiçbir araç trafiğe çıkamaz çıkması halinde ağır cezai yaptırımları vardır. Bu kurallar Türkiye Cumhuriyeti sınırları için geçerlidir. Ayrıca trafik sigortası yapılan araç bir kazaya karıştığında bu sigortaya sahip aracı değil karşı tarafın masraflarını karşılamaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Neler Olur?

Zorunlu trafik sigortasına sahip olmayan araçlar trafikte bulunamazlar. Eğer bitmiş bir trafik sigortası varsa ve yolda araç çevrildiğinde bu durum fark edilirse araç bağlanır. Yani araca ceza yazılıp devam etmesine izin verilmez. Bağlanan araç trafik şubesi otoparkına çekilir ve geri almak kolay olmaz. Geri almadan önce trafik sigortası yaptırılması zorunludur.

İlginizi Çekebilir : Motosiklet ÖTV İndirimi 31 Mart 2019 Tarihine Kadar Uzatıldı!

Trafik Ceza Yaptırımları Ve Değişen Kurallar

Trafikte olması gereken belgeler dışında birde uyulması gereken kurallar vardır. Tüm sürücü ve yayaların bu kurallara uyması gerekmektedir. Aksi takdirde pek çok yaptırım ile karşılaşılır. Her türlü trafik kuralı ihlalinin belirli bir yaptırımı vardır. Bunun dışında ek yaptırımlarda eklenmektedir. Aynı şekilde 24.04.2019 tarihli resmi gazetede trafik kuralı ihlali ile ilgili yeni bir yaptırım daha belirlenmiştir. Yapılan yönetmelik değişikliği ile trafik kuralları ihlalleri sonucunda sürücülere uygulanan ceza puanları sigorta priminin tespitinde kullanılacak ve daha fazla ödeme yapılmasına sebep olacak. Bunun sonucunda hem trafik kuralı ihlal cezası hem de daha fazladan trafik sigorta primi ödenmiş olacak. Aynı şekilde sürücülerin ehliyetlerine el konma sebepleri de risk değerlendirmesinde esas alınıp sigorta priminde ekstra ücret olarak yansıyacak.

Yeni Yönetmeliğe Göre Trafik Sigorta Primi Hesaplaması

Trafik kuralları ihlallerinin sürücüler için cezai pek çok yaptırımı vardır. Bunlar arasına yeni eklenen bir kural da trafik sigorta primini etkilemesi olmuştur. Artık kurallara uymayan sürücüler daha fazla prim ödemek zorunda kalacak. Bu sayede kurallara uyulmasını arttırmak amaçlanmaktadır. Çünkü cebinden daha fazla para çıkmasını istemeyen sürücüler biraz daha dikkatli olup kurallara uymaya özen gösterecekleri düşünülüyor. Normal şartlarda 500 TL gibi bir miktarda trafik sigorta primi ödeyen sürücüler trafik kuralı ihlali yaptıklarında bu rakam 2000 TL gibi bir miktara çıkacaktır. Buda demek olur ki kırmızı ışık ihlali yapanlar, alkollü araç kullananlar ve hız sınırını ihlal eden sürücüler daha fazla prim ödeyecekler. Ayrıca ehliyete el konulması durumunda bunun süresinin ve nedeninin de sigorta primini etkileyeceği belirtilmiştir.

Zorunlu Trafik Sigortası: sigortam.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We love google.

Site hakları DMCA şirketi tarafından korunmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Bu Sitenin Ziyaretçilerin Güvenliği Comodo SSL ile Sağlanmaktadır.